Urządzanie mieszkania to złożony proces. Dla jednych koszmar, dla innych ciekawa przygoda. Jednak zawsze przed tym ekscytującym dla mnie etapem powstaje wiele pytań i wątpliwości. Od czego zacząć? O czym nie zapomnieć? Jakich błędów nie popełniać? Jednym słowem jak przejść przez to całe urządzanie sprawnie i z zadawalającym nas efektem? O tym właśnie jest ten artykuł. Dowiesz się z niego jak krok po kroku zabrać się za urządzanie swojego mieszkania lub domu zupełnie od zera.

Przechodziłam przez ten proces nie raz więc czuję się na siłach aby przekazać swoje doświadczenie w tym zakresie. Nie wiem czy to normalne, ale na samą myśl o tym, że przyjdzie mi urządzać mieszkanie lub dom czy to swoje czy kogoś innego, czuję taką ekscytację i motyle w brzuchu, że mogłam to zacząć od zaraz. Ale zanim dojdziemy do finalnego efektu trzeba przejść przez kilka etapów. Oto one:

Urządzanie mieszkania – potrzeby

Wiem, to są może niezbyt ciekawe tematy, ale niezbędne do ustalenie dalszych kroków. Uważam, że bez tego pierwszego kroku daleko nie zajdziemy z naszym urządzaniem. Skończymy z mieszkaniem, w którym nie będziemy się czuć komfortowo i będziemy żałować wielu decyzji. Na tym etapie trzeba określić swoje potrzeby:

* co koniecznie musi się znaleźć w mieszkaniu/domu?
* co lubię, czego nie lubię ?
* jakie mam przyzwyczajenia?
* czy potrzebuje dużą kuchnię?
* czy przyjmuję dużo gości czy wystarczy mi mały stół w jadalni
* czy wanna czy prysznic?
* czy musisz zmieścić gdzieś suszarkę do prania?

Nawet to czy lubisz często robić przemeblowanie będzie miało wpływ na to jak urządzisz mieszkanie.

Ja na przykład bardzo lubię zmiany i co jakiś czas robię rearanżację całego mieszkania – przesuwam meble, zmieniam układ, dodatki. Taki mam charakter i potrzebę. A Ty możesz mieć zupełnie odwrotnie.

Możesz też zrobić coś na zasadzie listy życzeń : np. biblioteczka, kominek, czy wyróżniający się fotel. Na razie nie przejmuj się tym czy rzeczywiście będziesz w stanie to zastosować. Tym zajmiemy się w kolejnych etapach.

Urządzanie mieszkania -inwentaryzacja -pomiary

Następnym krokiem jest zrobienie pomiarów mieszkania. Tutaj wystarczy miara, ołówek, kartka i ewentualnie ktoś do pomocy by przytrzymać miarę.

Mierzymy każdą ścianę zwracając uwagę na otwory drzwiowe, okienne, kaloryfery, belki, zastane elementy, wentylację, instalacje (elektryczną, hydrauliczną, kominową). Pamiętamy także o wysokości pomieszczenia. Uwaga, nawet jeśli dysponujesz dokumentacją techniczną na przykład od dewelopera, warto pomiar zrobić samodzielnie, zawsze wychodzi na jaw różnica w wymiarach.

Urządzanie mieszkania -pomysł, idea, styl

Teraz gdy wiemy nad czym będziemy konkretnie pracować, – bo znamy swoje potrzeby oraz rozmiar mieszkania lub domu poszukujemy inspiracji, ciekawych rozwiązań, pomysłów, głównej idei naszego projektu.

Generalnie mamy tutaj ogromne pole do popisu, bo inspiracją do urządzania wnętrz może być dosłownie wszystko. Dla niektórych projektantów takim punktem wyjścia może być przedmiot, który będzie znajdował się w nowym wnętrzu – np. obraz, rzeźba, jakiś charakterystyczny mebel. Inni wymyślą historię z danym materiałem wykończeniowym. Ja kiedyś projektowałam korytarz w wydawnictwie, w którym punktem wyjścia były dla mnie tablice pamiątkowe.

A tak bardziej konkretnie to polecam po prostu zbieranie inspiracji związanych np. z konkretnym stylem w urządzaniu wnętrz, z kolorami, materiałami wykończeniowymi, ciekawymi rozwiązaniami.

Możesz też podejść do tego ogólnie, na przykład skoncentrować się na tym czy to będą wnętrza jasne , ciemne, kontrastowe, harmonijne. Tak aby nadać główny kierunek i nie być przytłoczonym taką ilością inspiracji.

Pewnie się zastanawiasz, gdzie szukać takich inspiracji oraz jak je zapisywać i przechowywać. Na pewno opiszę to dokładnie w moim artykule, który pojawi się wkrótce na blogu.  Znajdziesz tam konkretne miejsca w których możesz zbierać inspiracje oraz instrukcje krok po kroku jak korzystać z tych narzędzi. Jeśli nie chcesz, aby ta wiedza Cię ominęła zapisz się na newsletter, polub funpage na FB lub obserwuj profil na Instagramie. Zawsze informuję o nowych wpisach.

Nawet jeśli znajdziesz mnóstwo inspiracji, to nie gwarantuje Ci to udanego projektu. To co jest ważne to wybrać konkretne rozwiązania i najlepsze inspiracje, które na pewno zastosujemy u siebie. Innymi słowami warto określić swój styl na który składa się bardzo wiele elementów. Jak to zrobić?

Polecam Ci artykuł Styl wnętrza w 3 krokach w którym opisałam jak to zrobić krok po kroku. Dodatkowo możesz pobrać także specjalny zeszyt ćwiczeń , który pomoże Ci określić Twój własny indywidualny styl we wnętrzach.

Jak określisz już swój styl, możesz wydrukować sobie taką tablicę ze zdjęciami i mieć ją przy sobie jeśli na przykład będziesz szukać konkretnych mebli lub dekoracji. To będzie taki Twój przewodnik aby mieć pewność, ze finalnie cały projekt będzie spójny.

urządzanie mieszkania

Urządzanie mieszkania – układ funkcjonalny plus wizualizacje

Po tym jak wybierzesz najpiękniejsze inspiracje i określisz swój styl, należy zrobić układ funkcjonalny czyli rozmieścić elementy wyposażenia wnętrz zgodnie z naszymi potrzebami, które określiliśmy w punkcie pierwszym na podstawie pomiarów, które zrobiliśmy w punkcie drugim.

Jak to zrobić? Sposobów masz kilka

Pierwszy sposób to manualny i chyba najbardziej czasochłonny. Potrzebujesz papier milimetrowy, ołówek i linijkę – rysujesz rzut mieszkania w skali (np. 1:20 lub 1:50) oraz rysujesz w skali wymiary wyposażenia wnętrz – mebli kuchennych, łózka, sofy, stołu itd. Jeśli nie znasz standardowych wymiarów poszczególnych elementów, wystarczy zajrzeć do internetowego sklepu z wyposażeniem wnętrz, pod każdym opisem produktu znajdują się wymiary mebli czy dekoracji.

Drugim sposobem jest skorzystanie z darmowych programów do aranżacji wnętrz. Możesz skorzystać np. z Planera 3D lub pCon.plannera, dzięki którym będziesz w stanie szybko zaplanować układ funkcjonalny. Już niedługą planuję całą serię artykułów na temat programów, które pozwolą Ci samodzielne zaprojektować mieszkanie wraz z wykonaniem planu oraz wizualizacji. Będę je dokładnie opisywać, jak z nich korzystać krok po kroku. Zatem jeśli nie chcesz aby ominęła Cię ta dawka konkretnej wiedzy, to obserwuj mnie na IG lub FB, lub zapisz się na newsletter- tam zawsze informuję o nowych artykułach.

Pamiętaj, że planując układ funkcjonalny może się okazać, że trzeba będzie przesunąć ściany działowe, przenieść otwory drzwiowe, wyburzyć lub dobudować ścianki.

Urządzanie mieszkania – instalacje

Gdy już wiesz w jakim miejscu konkretnie będą znajdowały elementy wyposażenia, czas zabrać się za instalacje: eklektyczną, hydrauliczną, kanalizacyjną i kominową. Być może trzeba będzie zaplanować przesunięcia w odpływach do pralki, zmywarki, może warto doprowadzić wodę pod lodówkę, jeśli planujemy model z kostkarką.

Na tym etapie planujemy też oświetlenie wnętrza, zgodnie z zasadą, że w każdym pomieszczeniu powinniśmy mieć trzy warstwy oświetlenia: ogólne, zadaniowe oraz dekoracyjne. Na temat oświetlenie napisałam cała serię artykułów:

*Jak zaplanować oświetlenie w mieszkaniu? Poznaj 3 najważniejsze zasady.

*Rodzaje oświetlenia. Jak wybrać oświetlenie do domu?

*Jak wybrać oświetlenie do wnętrza?

W tych artykułach dowiesz się dokładnie jak zaplanować oświetlenie by spełniało swoje funkcje i tworzyło odpowiedni nastrój.

Warto zrobić rysunek techniczny na którym zaznaczymy wszystkie punkty elektryczne, hydrauliczne , wentylacyjne. Jeśli chcesz je zaznaczyć na rysunku to pamiętaj, by podać ich wysokość od poziomu podłogi oraz odległość osiową od najbliższej ściany.

Urządzanie mieszkania – zakres, budżet, harmonogram

Zanim zaczniesz urządzanie mieszkania zapisz koniecznie zakres prac do wykonania.
Cała pracę, którą włożysz w wypisanie zakresu pracy jest podstawą do dalszych kroków, czyli poszukania ekipy wykończeniowej, przygotowania wycen przez ekipy, ustalenia wynagrodzenia dla nich, ustalenia budżetu dla całego remontu. Taka lista daje Ci spokój i pewność, że o niczym nie zapomniałaś i wiesz dokładnie jaki będzie zakres prac oraz jakie elementy wyposażenia musisz zakupić.

Dalszym krokiem jest zrobienie budżetu. Wiem, wiem, jak możesz zareagować ale uwierz mi budżet to podstawa, żeby nie wydać np. 2 razy więcej niż zakładałaś

Jak zrobić budżet? Wystarczy Excel, w którym zapiszesz zarówno zakres prac jak i elementy wyposażenia i dekoracje. Ja rozpisałam budżet per pomieszczenie i wypisałam dosłownie każdy element. Jeśli chcesz otrzymać przykładowy szablon budżetu, napisz do mnie -prześlę Ci go w prywatnej wiadomości.

urządzanie mieszkania

Urządzanie mieszkania – ekipa

W międzyczasie warto szukać ekipy wykończeniowej, która wykona nam cały remont. Polecam skontaktować się co najmniej z kilkoma ekipami i wstępnie je przetestować by sprawdzić jak będzie wyglądać współpraca z nimi. Jeśli chodzi o względy ekonomiczne, bardziej opłaca się jedna ekipa, które wykona remont kompleksowo niż poszczególni fachowcy, każdy z innej dziedziny. Pamiętajmy, żeby podpisać umowę z ekipą w której zawrzemy 3 najważniejsze punkty: zakres prac, harmonogram oraz wynagrodzenie.

Urządzanie mieszkania – konkretne wybory

Pora na konkretne wybory co do materiałów wykończeniowych, rozwiązań i elementów wyposażenia. Dlaczego dopiero teraz? Bo znasz już swój, styl, wiesz jakie rozwiązania chcesz zastosować oraz masz określony budżet.

Być może na tym etapie okaże się, że zamiast marmuru będziesz musiała zastosować jego imitację bo budżet się nie spina. Lub zamiast drewnianej podłogi zastosować jakieś pośrednie rozwiązanie.

Podejść do tego etapu jest bardzo wiele i wszystko zależy od naszych wymagań, wartości jakimi się kierujemy, okoliczności w jakich się znajdujemy. Jest to bardzo indywidualna sprawa, i nie ma tutaj dobrych lub złych rozwiązań.

Warto pamiętać o tym, że pewne elementy mieszkania należy zamawiać odpowiednio wcześnie, bo czas oczekiwania na niej może wynosić nawet 2 miesiące lub jeszcze dłużej. W pierwszej kolejności należy zamawiać takie elementy jak: drzwi, podłogi, płytki (zwłaszcza te sprowadzane na zamówienie), meble kuchenne na zamówienie, szafy na zamówienie.

urządzanie mieszkania

Urządzanie mieszkania – Stylizacja i  dekoracja

Na koniec zostaje nam najprzyjemniejszy etap, czyli dekorowanie oraz stylizacja. To właśnie na tym etapie skupiamy na się dodatkach, dekoracjach, tkaninach, wszystkich tych elementach, które tworzą charakter i przytulność w naszym mieszkaniu.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat, to zapraszam Cię do kategorii aranżacja wnętrz tam znajdziesz między innym takie artykuły jak:

*Jak łączyć wzory? 5 sposobów by ożywić wnętrze za pomocą wzoru.

*Galeria zdjęć na ścianie – najlepsze inspiracje i sprytny sposób na wykonanie.

*Dodatki do wnętrz – czyli jak szybko i łatwo stworzyć przytulny dom.

Urządzanie mieszkania to nie taka szybka i prosta sprawa, ale mam nadzieję, że dzięki tym punktom wiesz już od czego zacząć i jak sobie ten cały proces poukładać. Jeśli masz przed sobą takie wyzwanie to trzymaj się tych punktów i działaj zgodnie z nimi. Jestem pewna, że taki schemat ułatwi Ci przejście przez cały projekt.

Powodzenia.

AlicjaClose