Kiedy jakiś czas temu przeprowadzałam ankietę na temat waszych największych wyzwań związanych z urządzaniem mieszkania, prawie w każdej odpowiedzi czytałam o braku stylu, o tym, na jaki styl się zdecydować i jak się go konsekwentnie trzymać.

Zatem dziś poruszę ten temat by pomóc Wam jak najbardziej uporać się z tym problemem.

 

Wybór stylu mieszkania w 3 krokach

 

 

Żeby dobrze rozwiązać ten problem stwierdziłam, że trochę go przeanalizuję i zacznę od przyczyn. Poniżej moje subiektywne wyniki obserwacji.

 

Co odciąga nas od wybrania stylu i trzyma się go?

 

– nie wiemy, co lubimy, nie znamy swoich upodobań
– morze możliwości – bo jesteśmy bombardowania zdjęciami pięknych wnętrz w wszelakim stylu
– podążamy za tym, co modne a nie za tym, co siedzi głęboko w nas
– cudze wybory są lepsze niż moje własne
– nie uwzględniamy indywidualnego gustu a jedynie podążamy za tym, co jest nam serwowane dookoła w mediach
– myślimy, że coś, co wygląda ładnie u kogoś na pewno równie dobrze będzie wyglądać u nas a zapominamy o tym, że ta druga rodzina może mieć zupełnie inną sytuację i potrzeby
– ulegamy presji środowiska kupujemy to, co modne, bo chcemy zaimponować innym

 

Jaki jest Twoja główna przyczyna? Moim zdaniem największa to strach przed straconymi możliwościami, jakie dają inne style. Bo decydując się na styl skandynawski rezygnujesz jednocześnie z glamour albo stylu romantycznego. I to właśnie takie podejście moim zdaniem jest główną przyczyną tego, że nie wiemy, co wybrać a nawet, jeśli wybierzemy to podważamy swoje decyzje i nie jesteśmy konsekwentni.

 

Więc jak się z tym rozprawić?

 

Przedstawię Ci dziś moje własne sprawdzone sposoby na to jak wybrać styl do mieszkania w 3 krokach. Lubię upraszczać rzeczy, dlatego, żeby nie komplikować, ułożyłam to w 3 proste kroki. Tylko tyle wystarczy, by w końcu na coś się zdecydować i być z tego zadowolonym.

 

Wybór stylu mieszkania w 3 krokach

 

1.Obserwuj i zbieraj

 

Ta część procesu, moim zdaniem, jest najprzyjemniejsza. Na tym etapie zbierasz wszystko, co Ci się podoba, przemawia do Ciebie, czujesz, że odzwierciedla Ciebie.

 

Gdzie szukać inspiracji?

 

Polecam szukać inspiracji w mniej oczywistych miejscach. Np. oglądając ulubione seriale i filmy. Przeglądając obrazy znanych i mniej znanych malarzy, czerpać z architektury. Robić zdjęcia w restauracjach i innych publicznych miejscach, w których bywamy. Oczywiście polecam także przeglądanie ulubionych blogów, magazynów, Pinteresta, i innych stron internetowych: Behance, Houzz, Homebook, Issuu.

 

Jak ?

 

Zapisuj wszystkie inspiracje na swoim komputerze. Najlepiej załóż sobie dedykowany do tego folder, aby się nie pogubić w tak dużej ilości plików. Oczywiście polecam użyć do tego Pinterest i tam zbierać wszystkie nasze inspiracje. Z doświadczenia polecam także podzielić zbieranie na podkategorie: np., kluczem mogą być pomieszczenia

 

Dlaczego w ogóle?

 

Twój styl jest wynikiem zebrania różnych preferowanych przez Ciebie elementów w całość. Ale jesteś pewna ze odkryłaś wszystkie możliwości? A może o części z nich jeszcze nie wiesz, bo po prostu nie miałaś z nimi styczności?

Ten krok ma na celu ujawnienie wszystkich twoich preferencji w odniesieniu do elementów, które tworzą Twój styl. Pozwól, aby jak najwięcej możliwości przewinęło się przez Twój zmysł estetyczny i dokonaj wyboru, tych, które najbardziej do Ciebie przemawiają

2.Eliminuj

 

Zapewne zebrałaś już mnóstwo inspiracji. Ale przyznaj szczerze, nie przytłacza Cię ta liczba zdjęć? Nie masz wrażenia, że często te zdjęcia pochodzą jakby z dwóch biegunów, są bardzo różnorodne? Jeśli tak to właśnie po to jest eliminacja. Ma ona na celu wyeliminowanie tych inspiracji, które być może były zapisane pod wpływem chwilowego zmiennego nastroju i zostawienie tylko tych, na których widok wiesz, że to jest właśnie to!

 

Po prostu zrób selekcję i usuń te, które wypadają gorzej na tle pozostałych.
Pozostaw takie, na widok, których czujesz ekscytację, które wiesz ze są Twoje. Nawet, jeśli komuś innemu się nie podobają, to nie zwracasz na to uwagi, kocha, je, bo oddają Twoją naturę, charakter, po prostu wiesz, że są Twoje.

 

Nie rób czegoś takiego, że widzisz w magazynie /telewizji jakieś wnętrze w danym stylu i też chcesz takie mieć. Pamiętaj, że to co widzisz niekoniecznie może być zgodne z potrzebami i Twoją sytuacją życiową.

 

Wiem, że decydując się na jeden styl pozbawisz się innego. Ale pomyśl o tym z innej strony. Zamiast tracić, zyskujesz. Co? Pieniądze, czas, spokój ducha, więcej przestrzeni. Zobacz ile korzyści ma się wtedy, kiedy zdecydujesz się na jeden konkretny styl.

3.Analizuj i zapisz elementy stylu

 

Masz już zbiór zdjęć na widok, których wiesz, że to właśnie to.Co z tego wynika? Na razie zupełnie nic. Bo nazwa nic nie daje, nie przekłada się na świadome podejmowanie decyzji zakupowych, ot to tylko nazwa i nic Ci po niej.
Nazwa to tylko znak drogowy, ze masz mniej więcej podążać w danym kierunku. A jak wiesz, po drodze jest wiele przystanków. Czym zatem są te przystanki? To nic innego jak elementy stylu.

 

Zachęcam Cię, więc gorąco do tego, aby nie poprzestać na nazwaniu stylu, ale iść dalej i określić jego elementy.

 

Aby to zrobić wystarczy przeanalizować wszystkie zdjęcia pod względem różnych elementów. Dlatego spójrz na wszystkie swoje zdjęcia, przeanalizuj je pod kątem różnych elementów i zapisz na kartce wyniki swojej analizy.

Jakie to mogą być elementy?

– kolor
– kształty
– tekstura
– materiały wykończeniowe
– tkaniny
– wzory
– charakterystyczne elementy

 

Możesz również przejść bardziej szczegółowo i rozpisać swój styl na poszczególne elementy danego pomieszczenia:

– oświetlenie
– meble
– drzwi
– podłoga
– ściany
– sufit
– dodatki
– dekoracja okien

 

Dla przykładu przygotowałam dla Was porównanie by zachęcić właśnie do analizowania zdjęć w ten sposób.

 

ZESTAW NR 1

wybór stylu mieszkania

 

 

 

ZESTAW NR 2

 

 

PORÓWNANIE

Na koniec mam dla Ciebie dodatkowe materiały, które pomogą Ci przejść przez proces analizy zebranych inspiracji.  Jest to zeszyt ćwiczeń wraz z dodatkowymi pytaniami i wskazówkami, który pomoże Ci określić każdy poszczególny element stylu. Po wypełnieniu takiego zeszytu będziesz mieć wszystko jasno i klarownie rozpisane na poszczególne elementy i o wiele łatwiej będzie Ci dokonywać wyboru przy zakupie. To będzie taki Twój przewodnik po stylu, który chcesz mieć w swoim domu 🙂

 

 

 

 

Close