Jak zaplanować oświetlenie w mieszkaniu by prawidłowo spełniało swoją funkcję ? Oświetlenie wnętrz to coś więcej niż żarówka, gniazdko i lampa. Z pozoru wydaje się być bardzo łatwym elementem wnętrza, wszak wystarczy aby zapewniało światło wtedy kiedy go brakuje i tam gdzie go potrzebujemy. Ale światło to też atmosfera, nastrój który dzięki niemu tworzymy oraz obszar który chcemy podkreślić.
Z moich obserwacji i doświadczenia wynika, że niestety często nieodpowiednio je dobieramy. Albo mamy go za mało, albo za dużo, albo w nieodpowiednim miejscu, albo nie takiego rodzaju. A wystarczy poznać kilka wskazówek, by widzieć jak zaplanować oświetlenie w mieszkaniu.
ODPOWIEDNIA KOLEJNOŚĆ
Najważniejszą regułą jest to, aby planować oświetlenie zanim kupimy lampy i będziemy chcieli je zawiesić.
Bo na przykład okaże się, że gniazdo do naszej listwy sufitowej nie znajduje się centralnie nad stołem (i trzeba będzie kuć), lub kinkiety w łazience nie są w równej odległości względem lustra, albo chcemy zawiesić trzy piękne, wiszące lampy a mamy tylko jedno gniazdo (i znów trzeba kuć ).
Zatem wniosek z tego taki, najpierw zrób projekt układu funkcjonalnego danego pomieszczenia (czyli ustal gdzie np. w salonie będzie sofa, telewizor czy stół) i na podstawie tego układu określ miejsca w których potrzebujesz oświetlenia.
Takie podejście pozwoli Ci funkcjonalnie oświetlić pomieszczenie, czyli będziesz je mieć tam, gdzie naprawdę go potrzebujesz.
ODPOWIEDNIA WARSTWA
Następnie określ jakie warstwy światła potrzebujesz w danym pomieszczeniu.
Podstawowa zasada projektowania oświetlenia we wnętrzach brzmi: w każdym pomieszczeniu zastosuj TRZY WARSTWY oświetlenia. Każda z tych warstw spełnia określoną funkcję. Już wyjaśniam szczegółowo o co chodzi.
O Ś W I E T L E N I E O G Ó L N E
Pierwsza warstwa to oświetlenie ogólne (inaczej centralne lub rozproszone). Jego zadaniem jest równomierne oświetlanie całego pomieszczenia. Najprościej mówiąc zastępuje nam światło dzienne. Pamiętaj, że planując oświetlenie ogólne musisz koniecznie wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia. Jeśli pokój jest bardzo duży, a Ty zastosujesz jedną, na dodatek małą, centralną lampę, wiedz ze w pokoju będzie zbyt ciemno i mało nastrojowo. Zamiast jednego, centralnego źródła oświetlenia wybierz na przykład: listę sufitową z kilkoma punktami żarówek lub zawieś kilka lamp wiszących.
O Ś W I E T L E N I E F U N K C Y J N E
Zwane również punktowym, kierunkowym lub miejscowym jak sama nazwa wskazuje ma za zadanie oświetlić wybrany obszar w naszym wnętrzu. Stosujemy je, ponieważ światło ogólne nie zawsze dociera do tych miejsc z odpowiednią intensywnością.
Przykłady gdzie powinniśmy zamontować ten typ oświetlenia to:
• nad blatem kuchennym
• nad wyspą kuchenną
• nad lustrem w łazience
• przy szafce nocnej
• przy biurku
• przy toaletce
• przy fotelu (w którym planujemy np. czytać książki)
O Ś W I E T L E N I E D E K O R A C Y J N E
Zwane również nastrojowym, ma dwa zadania. Pierwsze to podkreślenie wybranych elementów w naszym wnętrzu, które chcemy szczególnie wyeksponować: np. obraz, pamiątki rodzinne, książki, rzeźbę. Drugie zadanie to budowanie intymnej atmosfery w pomieszczeniu, tworzenie klimatu i nastroju.
DOPASUJ RODZAJ DO WARSTWY
W ostatnim etapie dopasuj rodzaj oprawy oświetlenia do warstwy oświetlenia.
(o wszystkich rodzajach wraz ze zdjęciami pisałam w artykule ” Rodzaje oświetlenia” )
Czyli na przykład, jeśli w salonie potrzebujesz oświetlenia ogólnego (a tej warstwy oświetlenia na pewno potrzebujesz) to zdecyduj jaki rodzaj oświetlenie zastosujesz. Masz do wyboru między innymi:
Stwierdzisz również, że w salonie potrzebujesz światła do czytania książki na Twoim ukochanym fotelu. Potrzebujesz zatem w tym miejscu oświetlenia funkcjonalnego, inaczej punktowego. Rodzaj wybierasz z listy poniżej.
W tym samym salonie chcesz również spędzić odrobinę relaksu przy dobrym filmie, muzyce i lampce wina. Żeby stworzyć nastrój potrzebujesz oświetlenia dekoracyjnego/nastrojowego. Możesz pomyśleć nad zastosowaniem takich rodzajów oświetlenia jak niżej.
JAK ZAPLANOWAĆ OŚWIETLENIE W MIESZKANIU- PODSUMOWANIE
Poniżej krótkie podsumowanie :
1. Zrób projekt układu funkcjonalnego danego pomieszczenia i na podstawie tego układu określ miejsca w których potrzebujesz oświetlenia
2. Następnie określ jakie warstwy światła potrzebujesz w danym pomieszczeniu
3. Dopasuj rodzaj oprawy oświetlenia do warstwy oświetlenia
Mam nadzieję, że pomogłam Ci w temacie jak zaplanować oświetlenie w mieszkaniu. Te wskazówki są naprawdę proste i gwarantuję Wam, że gdy ją zastosujecie, Wasze wnętrza będą nie tylko funkcjonalne ale również piękne i nastrojowe.
Daj znać w komentarzu jakie są Twoje własne doświadczenia z planowaniem oświetlenia.
Dołącz do grupy na Facebooku !
Zapraszam Cię do grupy na FB. Publikuję tam treści niedostępne nigdzie indziej. Odpowiadam na pytania pomagając grupowiczom rozwiązać ich problemy. Dołącz teraz