Jak wykończyć mieszkanie na wynajem by było niedrogo ale w dobrej jakości? Co powinno być w wynajmowanym mieszkaniu? A co z wyposażeniem i meblami? Te i inne pytania pewnie mnożą się w głowie tym wszystkim, którzy mają przed sobą wyzwanie jakim jest urządzenie mieszkania pod wynajem.

 

Dlatego w tym artykule dzielę się swoimi własnymi doświadczeniami, jak za niedużą kwotę można zmienić „koszmarkowe” mieszkanie w perełkę, czyli wykonać generalny remont i stworzyć przytulne mieszkanie na wynajem.

 

W poprzednim artykule „Jak urządzić mieszkanie na wynajem” wspomniałam o tym, że warto rozpocząć remont mieszkania od stworzenia moodboarda, czyli takiej tablicy inspiracji, która oddaje nastrój i charakter wnętrza. Taki moodboard przekazuje informacje jakie kolory, materiały, formy, kształty, dodatki będziemy wybierać do naszego mieszkania. Lubię moodbaordy przede wszystkim za to, że pozwalają skupić się wybieraniu konkretnych materiałów wykończeniowych, a nie błądzeniu i wybieraniu ich przypadkowo. Dzięki moodboardowi mamy wizję końca, a to bardzo ułatwia pracę nad wyborem konkretnych przedmiotów.

 

 

Jak urządzić mieszkanie na wynajem

 

Jak wykończyć mieszkanie na wynajem – wyposażenie

Chyba najczęstszym pytaniem jakie pojawia się w kwestii wykańczania mieszkania na wynajem jest: „Czy wyposażać, jak umeblować i jeśli tak to gdzie te meble kupić?

 

Tak jak pisałam już wcześniej to zależy od naszej strategii i tego kto będzie przyszłym najemcą. Dokładne scenariusze opisałam w poprzednim artykule „Jak urządzić mieszkanie na wynajem

Jaka była nasza strategia?

Zdecydowaliśmy, że mieszkanie wyposażymy tylko w niezbędne rzeczy. W łazience będzie zatem wanna, umywalka, szafka, stelaż WC i lustro.

 

W kuchni będą meble kuchenne, zlewozmywak i bateria ale nie będzie urządzeń AGD. Dlaczego? Wyszliśmy z założenia, że przyszły właściciel będzie miał swoje własne preferencje co do urządzeń w kuchni i być może będzie chciał zainwestować w lepszej jakości sprzęt, lub przeciwnie posiada już swoje własne używane urządzenia i będzie je chciał wykorzystać w nowym mieszkaniu.

 

Co do wyposażenia kuchni mieliśmy elastyczne podejście, gdyż w razie potrzeby deklarowaliśmy, że możemy we własnym zakresie zainstalować wszystkie urządzenia i je zakupić. Była to otwarta kwestia przy negocjacjach. To jest nasza strategia i niekonieczne musi to być najlepsze rozwiązanie, ale według nas minimalizujemy ryzyko wydania pieniędzy, w sytuacji w której ktoś tego nie doceni.

 

Z takiego podejścia wynika to, że nie zamontowaliśmy płyty gazowej, okapu a piekarnik to atrapa (czyli nadruk piekarnika na piance, który można zamówić np. w drukarni, koszt takiej atrapy to ok 40 zł.)

 

Jak wykończyć mieszkanie na wynajem – baza

 

W mieszkaniu są takie elementy, które stanowią bazę pod względem jakości oraz estetyki. Taką bazą jest : podłoga, ściany, sanitariaty, okna, instalacje, drzwi.

Jeśli chodzi o instalacje, to nie wyobrażam sobie tego aby na nich oszczędzać. Przede wszystkim chodzi tutaj o bezpieczeństwo i ludzkie życie. Dlatego cała instalacji została wymieniona przez profesjonalną firmę, która wykonała również niezbędne pomiary i wystawiła odpowiednie dokumenty.

 

Podobna spraw ma się z sanitariatami. Miska, stelaż, baterie, wanna – warto wybrać te od zaufanych producentów, którzy dają gwarancję na jakość materiału i wykonania. Dla mnie jest to ważne przede wszystkim ze względu na ewentualną wymianę. Są to elementy wbudowane a ich wymiana wiąże się ze sporym nakładem pracy, czasu i zaangażowania, Nie warto na nich oszczędzać i ryzykować, że w którym czasie będziemy musieli je wymieniać.

 

Jak wykończyć mieszkanie na wynajem – podłoga

 

 

Najczęstszym wyborem na podłogi jeśli chodzi o mieszkanie na wynajem są panele laminowane. Również my zdecydowaliśmy się na to rozwiązanie. Jednak w tej kwestii ważnych jest kilka punktów. Klasa użyteczności, klasa ścieralności i grubość. Jeśli chcemy mieć pewność , ze panele będą dobrej jakości i wytrzymają dłużej to warto wybrać panele o klasie ścieralności minimum AC4 i 8 cm grubości.

Napisałam artykuł tym na co zwrócić uwagę wybierając panele podłogowe – zajrzyj jeśli chcesz szczegółowych informacji 😊

Panele będą zamontowane w pokojach kuchni oraz korytarzu. Dzięki temu, że jednakowe panele będą we wszystkich pomieszczeniach optycznie powiększymy całe mieszkanie.

Jeśli chodzi o listwy podłogowe to wybrałam białe nie tylko dlatego ze są modne, ale przede wszystkim aby optycznie podwyższyć pokój. Przez to, że ściany i listwy są w tym samym, białym kolorze mamy wrażenie, że pomieszczenie jest „wyższe ”właśnie o te kilka centymetrów (czyli wysokość listew). Gdyby były one w kolorze podłogi optycznie „zabralibyśmy” te kilka centymetrów z wysokości pomieszczenia.

 

Jak wykończyć mieszkanie na wynajem –  meble kuchenne

 

 

Jeśli chodzi o meble kuchenne to zgodnie z nasza strategią, zdecydowaliśmy się na gotowe meble z „sieciówki”. Długo je wybierałam i ostatecznie wybór padł na meble z Ikea. Dlaczego skoro pewnie można kupić tańsze?

 

Przejrzałam dokładnie ofertę marketów budowlanych takich jak Leroy Merlin, Castorama, Obi, Mrówka. Niestety moim zdaniem jakość oraz dostępność tych mebli jest o wiele gorsza niż tych z Ikea (ubytki na frontach mebli, gorszej jakości zawiasy, dostępność wymiarów szafek poza kompletem od 2 do 4 tygodni).

Jak wykończyć mieszkanie na wynajem – łazienka

 

Odwieczne pytanie co lepsze wanna czy prysznic? Uważam, że jedno i drugi dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wanna z parawanem. Takie rozwiązanie jest również korzystniejsze cenowo niż np. tylko prysznic.

 

Jak wykończyć mieszkanie na wynajem – gdzie szukać materiałów i promocji?

 

 

Przyznam się, że jeśli chodzi o materiały wykończeniowe to sprzyjało nam szczęście. Wszystkie kupiliśmy o w okazyjnych cenach w trakcie promocji w marketach budowlanych.

Moje podejście było następujące. Wybrałam dwa popularne markety do których miałam najlepszy dojazd i przez Internet porównywałam ceny. Dzięki temu udało nam się kupić:
*
panele przecenione z 30 na 18 zł – AC4, 8mm grubości
*
płytki ceramiczne rektyfikowane przecenione z 70 zł na 50 zł, wymiar 60/x30
*
drzwi wraz z ościeżnicami z LM za 640 zł za komplet
*
kuchnia z Ikea- akurat trwała promocja i na każde wydane 1000 zł Ikea zwracała 100 zł na kartę podarunkową
*
LM- wykorzystaliśmy jednodniowy dzień promocji -10 % na wszystkie zakupy ( z tej promocji możesz skorzystać w ciągu jednego dnia na wszystkie zakupy jeśli uzbierasz określoną liczbę punktów, dlatego warto zaplanować zbiorcze zakupy na jeden konkretny dzień; uwaga, wystarczy je zamówić, odebrać możesz je w innym dogodnym dla Ciebie terminie)
*
oświetlenie- zakupiliśmy na Allegro, w sumie 12 tub natynkowych i 2 plafony kosztowały nas 212 zł, moim zdaniem nie ma sensu inwestować w lepszą jakość opraw świetlnych, gdyż tych elementów nie używamy- jedynie wiszą na suficie 🙂

 

Jak wykończyć mieszkanie na wynajem – dadatki

 

Pora na dodatki, czyli elementy które dodają uroku i przytulności, Z doświadczenia wiem, że najlepiej sprawdzają się :
*
zasłony- zawsze dodają przytulności – można zrezygnować z firan , ale zawsze warto kupić zasłony, te na zdjęciach zakupione w Jysk, również z promocji -50%
*
żywe kwiaty – zarówno doniczkowe jak i cięte – najlepiej kupić je na giełdzie kwiatowej
*
włochate dywaniki – Ikea, kupione kilka lat temu, zalegały w piwnicy więc warto było j wykorzystać
*
ramki – postawiłam na dodatki na ścianach w kolorze, aby dodać trochę życia do neutralnej bazy; wystarczyło kupić jedną złotą ramkę z Ikea i wykorzystać nieużywane ramki, również z Ikea; w ramki włożyłam darmowe plakaty do druku, (też możesz je pobrać z mojego artykułu na blogu) oraz wykorzystałam kawałki tapet
*
dekoracje: świeczki, podkładki, ładny zapach

*

Jak wykończyć mieszkanie na wynajem – podsumowanie budżetu

 

Pewnie jesteście ciekawi budżetu? Otóż był on zaplanowany na kwotę 20 tys. (na budżet składały się wszystkie materiały wykończeniowe, wyposażenie oraz część robocizny). Udało nam się wydać trochę poniżej zaplanowanej i cały remont zmieścił się z kwocie 19 733,58 zł.

 

 

jak wykonczyc mieszkanie na wynajem

Właśnie dlatego lubię na samym początku zaplanować dokładnie budżet . Pozwala mi to zaalokować potrzebne wydatki, tam gdzie wiem, że warto zapłacić więcej za jakość oraz przyoszczędzić tam, gdzie można sobie pozwolić na niskobudżetowe rozwiązania. Po drugie jeśli wiem, że na daną rzecz mogę wydać określoną sumę pieniędzy, wówczas moja kreatywność się pobudza i szukam ciekawych rozwiązań.

 

 

Jak wykończyć mieszkanie na wynajem – efekt końcowy

I to co najciekawsze na koniec. Czyli efekt po całym remoncie. Ale przed jeszcze dla przypomnienia zdjęcia mieszkania przed remontem.

 

 

 

 

jak wykonczyc mieszkanie na wynajem

 

 

jak wykończyć mieszkanie na wynajem

krzesło: IKEA

stolik: IKEA

poduszka: Pepco

Zasłony: JYSK

Panele podłogowe: Castorama, Dąb Vega Szary

listwy przypodłogowe: Leroy Merlin

jak wykończyć mieszkanie na wynajem

 

filiżanka i talerzyk: H&M Home

podkładka: IKEA

jak wykończyć mieszkanie na wynajem

 

jak wykończyć mieszkanie na wynajem

 

jak wykończyć mieszkanie na wynajem

 

jak wykończyć mieszkanie na wynajem

stolik: IKEA

krzesło: IKEA

plakaty: Darmowe plakaty do druku

jak wykończyć mieszkanie na wynajem

 

jak wykończyć mieszkanie na wynajem

 

szafka wraz z umywalką: CASTORAMA

lustro : CASTORAMA

kosze:JYSK

obraz: tapeta Flugger

 

 

jak wykończyć mieszkanie na wynajem

parawan: Castorama,Cooke&Lewis Calera

wanna:Castorama, Olga 2

 

 

jak wykończyć mieszkanie na wynajem

szafki: IKEA

płytki: CASTORAMA, Paradyż TAMOE

złote uchwyty: IKEA, BAGGANAS

ramka: IKEA, w środku: tapeta Flugger

jak wykończyć mieszkanie na wynajem

 

jak wykończyć mieszkanie na wynajem

 

jak wykończyć mieszkanie na wynajem

 

jak wykończyć mieszkanie na wynajem

 

jak wykończyć mieszkanie na wynajem

 

jak wykończyć mieszkanie na wynajem

 

jak wykończyć mieszkanie na wynajem

 

jak wykończyć mieszkanie na wynajem

 

jak wykończyć mieszkanie na wynajem

Dwrzi: Leroy Merlin, model MORANO

farba: biała Śnieżka

 

 

 

 

 

Jak wykończyć mieszkanie na wynajem? Mam nadzieję, że dzięki tym praktycznym wskazówkom urządzanie takiego mieszkania nie będzie dla was wyzwaniem! Dajcie znać, co sądzicie i jak Wam się podoba przemiana.

 

Bądźmy w kontackie na Instagram lub Facebook

 

 

Close