Cześć 🙂
Chcesz poznać uniwersalny sposób na styl w Twoim mieszkaniu?
Nadal pozostajemy w temacie decydowania i tworzenia wybranego przez siebie stylu w Twoim mieszkaniu. Ostatnio pisałam o tym, w jaki sposób znaleźć swój styl za pomocą 3 prostych kroków. Jeśli pobrałaś zawarte tam ćwiczenia to pewnie już masz spisane najważniejsze elementy, które składają się na styl w jakim chcesz mieszkać.
Dziś idziemy krok dalej, ponieważ chcę Ci pokazać jak w praktyce odzwierciedlić swój ulubiony styl w urządzaniu wnętrz.
Załóżmy, że nadal miotasz się przed ostatecznym wyborem. Nie umiesz zdecydować się na jeden styl, bo czujesz, że to duże ograniczenie dla Ciebie. A może myślisz, że wybrany styl znudzi Ci się szybko i za jakiś czas znów zapragniesz zmian. A może podoba Ci się tyle rzeczy jednocześnie, że trudno zdecydować się na coś konkretnego.
Dlatego przedstawię Ci jeden sposób na to jak mając bazę, możesz szybko i łatwo nadać swój styl do wnętrza.
Sposób na styl
Aby to osiągnąć, wystarczą tylko i wyłącznie dwa kroki:
1. Budujemy bazę
2. Dodajemy charakterystyczne elementy stylu do bazy.
Dla przykładu zróbmy ćwiczenie. Pomieszczenie, które będziemy urządzać w ten sposób to sypialnia.
Zaczynamy od budowania bazy. Najlepiej, aby te elementy wyposażenia pomieszczenia, które są najdroższe w całym budżecie były właśnie taką bazą. Nie będziemy ich zmieniać, co chwilę, zatem warto w nie zainwestować i pomyśleć o nich w kategorii długofalowej. Z kolei elementy wyposażenia, które zajmują mniejszą część budżetu możemy potraktować jako wymienne.
Moim zdaniem bazą powinny być:
- podłoga
- listwy podłogowe (lub przysufitowe)
- łóżko i materac
- zagłówek
- szafa i stolik nocny
Tych rzeczy nie wymieniamy od tak sobie, stanowią większą cześć budżetu. Decydujemy zatem, że to będzie nasza baza.
Pozostałe elementy będą elementami wymiennymi. Ich zmiana nie wymaga od nas dużo czasu, pracy i nakładów finansowych. Do tych elementów należą:
- kolor ścian
- tapeta
- lampki nocne
- dywan
- zasłony
- dekoracje
Tak będzie prezentować się baza naszej sypialnia. Bazą będą elementy w kolorze neutralnym do których pasuje dosłownie wszystko. Dodatkowo, jeśli znasz swoje referencje. Możesz stworzyć dwie wersje: jedną w oparciu o kolory zimne (bazą będzie szary) i drugą w oparciu o kolory ciepłe ( tak jak tutaj, gdzie bazą jest beż).
Teraz przechodzimy do punktu drugiego, czyli budowania stylu poprzez dodawanie charakterystycznych elementów. W zależności od tego, na jaki styl się decydujesz, manipulujesz elementami by otrzymać oczekiwany efekt.
Poniżej przedstawiam Ci przykładowe zestawienia. W każdym z nich elementy bazowe są niezmienne. Zobacz, że dodając zaledwie kilka rzeczy jesteś w stanie zbudować zupełnie inne wnętrze, o innym klimacie i nastroju.
Sposób na styl – przykłady
Na pierwszy rzut idzie styl romantyczny. Tapeta o pięknym wzorze świetnie doda charakteru temu pomieszczeniu. Tak naprawdę to ona „robi” to wnętrze. Subtelne lampy nocne, kobiece dodatki na stoliku nocnym. Zauważ, że kolor poduszek to kolor, który również występuje na tapecie. Dzięki temu tworzymy spójną całość.
Drugi zestaw to styl glamour ale bez kiczu 🙂 Znów tapeta w głównej roli, która poprzez swój kolor i wzór dodaje elegancji. Ciemna oprawa lamp będzie tworzyła harmonijny efekt z ciemnym dywanem. Zauważ również jak zwór na dywanie i tapecie powtarza się w tych dwóch elementach. Wzory to tajemnica dobrych projektów wnętrz, ponieważ dzięki nim pomieszczenie staje się ciekawe dla oka, coś się z nim dzieje, jest dynamiczne. Poduszki są w kolorze pośrednim pomiędzy lampą a dywanem po to, by nasze oko płynnie przechodziło po tych ciemniejszych barwach.
Na koniec styl Hampton. Pisałam o jego charakterystycznych elementach w artykule o poszukiwaniu stylu.
Tutaj kolorem akcentującym jest niebieski, który pojawia się na tapecie, poduszkach oraz obrazach. Z kolei inny charakterystyczny element jakim jest lina marynarska został przemycony w korpusie lampy na szafce nocnej. Jest delikatnie, lekko i przytulnie 🙂
Podsumowanie
Znasz już bardzo łatwy sposób na to jak wprowadzić wybrany styl do swojego wnętrza. Wystarczy, że zrobisz dwa proste kroki:
1. zbudujesz bazę
2. dodasz charakterystyczne elementy wybranego przez Ciebie stylu.
Efekt? Wnętrze, które spełnia swoją funkcje, cieszy oko, jest wytchnieniem po całym dniu. Na dodatek, gdy po jakimś czasie zapragniesz zmian, możesz w szybki sposób zmienić styl pomieszczenia i dostosowywać go do swoich potrzeb.
To jak, podoba Ci się takie podejście? Daj znać w komentarzu w jakim pomieszczeniu zastosujesz podobne podejście 🙂
Dołącz do grupy na Facebooku !
Zapraszam Cię do grupy na FB. Publikuję tam treści niedostępne nigdzie indziej. Odpowiadam na pytania pomagając grupowiczom rozwiązać ich problemy. Dołącz teraz