Podłoga w jodełkę to niekwestionowany hit ostatnich czasów we wnętrzach. Coraz częściej jodełka na podłodze pojawia się w projektach mieszkań i domów i coś czuję, że te trend na długo pozostanie z nami.
Jeśli podoba Ci się taki wzór i chciałabyś wykorzystać jodełkę w projekcie swojego mieszkania lub domu to ten artykuł jest dla Ciebie.
Dowiesz się:
– na co zwrócić szczególną uwagę wybierając taki wzór,
– czym się różni jodełka francuska, węgierska i klasyczna,
– jaki rodzaj materiału najlepiej wybrać,
– co najważniejsze przygotowałam również listę konkretnych produktów, które możesz wykorzystać w swoich projektach.
Będzie to zestawienie podłóg w jodełkę, które obejmuje zarówno panele w jodełkę jak i parkiet w jodełkę. W drugiej części, którą planuję za jakiś czas pojawią się też zestawienie z najładniejszymi płytkami ze wzorem jodełki.
Skąd wzięła się nazwa i wzór?
Nie byłabym bym sobą gdybym nie zbadała jakie są korzenie tego wzoru. Otóż wzór jodełki jako wzór graficzny był już stosowany w Antyku, głównie pojawiał się w ceramice by później przenieść się na inne dziedziny.
W XVI wieku wzór ten rozpowszechnił król Francji i chwilę później jodełka wdarła się na salony europejskie jako symbol kunsztu, dbałości o detal i luksusu.
Było tak dlatego, że wykonanie podłogi w jodełkę francuską było bardzo czasochłonne i kosztowne, stąd tylko zamożni mogli sobie na nią pozwolić.
Po polsku wzór ten nazywany jest też chevronem (szewron to krokiew).
Podłoga w jodełkę – na co zwrócić uwagę?
Zanim zdecydujesz się na ten ponadczasowy i charakterystyczny wzór warto wiedzieć, że jodełka pasuje zarówno do wnętrz klasycznych historycznych, ale bardzo dobrze sprawdzić się także we wnętrzach nowoczesnych.
Jodełka sama w sobie jest wyrazista, w związku z tym potrzebuje spokojnego tła do tego by odpowiednio wybrzmieć. Jodełka ma charakterystyczny wzór, który przyciąga uwagę więc aby uzyskać efekt z klasą lepiej dobrze przemyśleć pozostałe elementy aranżacji wnętrza. Jeśli zależy Wam na harmonijnym wnętrzu reszta mieszkania powinna byś powściągliwa (chyba, że naszym celem jest właśnie odwrócenie uwagi, stworzenie zamierzonego chaosu, wówczas to zupełnie inna historia inny zabieg i inny cel 😊).
Jodełka nie sprawdzi się w małych pomieszczeniach – bo po pierwsze nie będzie odpowiednio wyeksponowana, a po drugie może to wnętrze jeszcze bardziej optycznie pomniejszyć. Niezbyt dobrze wygląda też w niskich pomieszczeniach – z tego samego powodu co w małych.
Podłoga w jodełkę – sposób ułożenia
Sposób ułożenia jest bardzo ważny ze względu na efekt jaki chcemy uzyskać. Jakie mamy sposoby na jodełkę?
- klasyczna
Jodełka klasyczna lub inaczej jodełka sierżant (a jeśli chcecie poszukać inspiracji zagranicznych to szukajcie po angielsku”herringbone”) polega na takim ułożeniu, że krótszy bok jednej klepki drewnianej styka się pod kątem prostym (90 stopni) z dłuższym bokiem drugiej klepki.
Jodełka klasyczna może być kładziona pojedynczo, podwójnie lub potrójnie, z tym ze pojedyncza wygląda na bardziej delikatną i elegancką z kolei podwójna jest prostsza do położenia.
Z reguły jest tańsza niż pozostałe rodzaje jodełek, ponieważ nie trzeba jej zacinać i nie ma odpadów podczas produkcji.
- francuska
Jodełka francuska lub inaczej chevron polega na ułożeniu dwóch desek, które są zacięte pod katem 45 stopni i tworzą charakterystyczny grzmot. Ten rodzaj jodełki jest zazwyczaj droższy gdyż wymaga docinania i tworzy się odpad w trakcie produkcji
- węgierska
Jodełka węgierska to taki wzór gdzie deski są zacięte i ułożone pod kątem 60 stopni. Jest bardziej efektowna ale i droższa i bardziej wymagająca od wykonawcy
Podłoga w jodełkę – wzór
Moim zdaniem warto również zwróć uwagę na wzór na jodełce, to znaczy widoczność usłojenia. Podłoga w jodełkę z wyraźnym usłojeniem może trochę zakłócać sam wzór jodełki, więc raczej odradzałabym wybór wyraźnego usłojenia. Chodzi tutaj o to, że będzie konkurencja miedzy usłojeniem a wzorem jodełki. Aczkolwiek jeśli zależy nam na wyrazistym efekcie, wówczas postawmy właśnie na mocne usłojenie i przebarwienie.
Podłoga w jodełkę – rozmiary desek
Jeśli chodzi o podłogę w jodełkę to ważnym punktem są rozmiary desek. Dlaczego ? Bo w zależności od rozmiarów deski ten sam wzór może dać zupełni innych efekt. Jeśli deski są mniejszych rozmiarów ( np. te o szerokości 70 i 90 mm), wówczas daje ona delikatny, lekki i smukły efekt (takie właśnie ułożenie było spotykane w historycznych kamienicach i domach).
Z kolei większe rozmiary desek (np. szerokość 140mm) świetnie nadają się do nowoczesnych i dużych powierzchni
Przeważnie jest tak, że producent podłogi daje nam do wyboru kilka różnych wielkości desek (podłoga tak i tak jest robiona na zamówienie) zatem warto zapoznać się z możliwościami i wybrać najciekawszą dla nas opcję. Informacje takie znajdziecie na stronie producentów lub bezpośrednio w salonach z podłogami.
Panele w jodełkę – rodzaj materiału
To teraz przejdźmy do rodzaju materiału z jakiego może być wykonana podłoga w jodełkę, bo to właśnie materiał będzie najbardziej decydował o jakości, estetyce i cenie takiej podłogi. O co w tym wszystkim chodzi, co najlepiej wybrać i dlaczego podłoga w jodełkę, może różnić się w cenie od 60 zł/m2 do 400/zł m2.
Najbardziej znanym i cenionym materiałem z którego wykonuje się podłogę w jodełkę jest drewno. W zależności od jego rodzaju możemy wybrać jodełkę z dębu, jesionu, buku oraz innych egzotycznych drzew.
Może ona występować zarówno w formie deski litej jak i warstwowej (dwuwarstwowej lub trzywarstwowej).
Na rynku mamy też producentów, którzy oferują podłogę w jodełkę w formie paneli laminowanych lub winylowych.
Wszystko zależy od wielu czynników. Postaram przedstawić różne dostępne opcje i opisać czym tak naprawdę one się różnią.
Mała ale ważna uwaga, jeśli chodzi o ceny. Podane ceny są bardzo orientacyjne, ponieważ ostateczna cena wybranej przez was wersji zależy od wielu czynników, takich jak: rozmiar deski, wykończenie, oraz to czy kupujecie podłogę z montażem (wówczas płacimy 8 % Vat) lub bez montażu (wówczas 23 % Vat).
Parkiet w jodełkę
- drewno lite
Najbardziej szlachetną i luksusową podłogą jest ta wykonana z drewna litego. Oznacza to, że cała deska (nazywana też deszczułką) jest wykonana ze szlachetnego drewna. Poniżej znajdziecie przekrój takiej deski. Poszczególne elementy są łączone ze sobą na zasadzie „pióro-wpust”.
Cena takie podłogi w jodełkę to zakres ok 300 do 400 zł/m2. Za co płacimy? Za to, że cała deska wykonana jest w całości z drewna. Do jego produkcji używa się wyselekcjonowanych desek a na dodatek sama produkcja jest czasochłonna. Oczywiście cena zależna jest także od rodzaju wykończenia (olejowanie, szczotkowanie, olejo-wosk lub lakier).
Lista producentów, u których znajdziemy deskę litą o wzorze jodełki:
- Chapel kolekcja Original, cena ok. 380 zł/m2 link
- Chapel kolekcja Cathedral, cena ok. 380 zł/m2 link
- Quick Step kolekcja Intesno, cena ok. 300 zl link
- Andrewpol, cena ok. 300 zł/m2 link
- SAVA Parkiet, cena ok.200zł/m2 link
- deska dwuwarstwowa
Jak sama nazwa wskazuje deska taka składa się z dwóch warstw – użytkowej ok 4-6 mm i warstwy przeciwprężnej. Różnicę możecie zobaczyć na zdjęciu poniżej.
Dostępne są między innymi takie kolekcje jak:
- Jawor Parkiet – kolekcja Chevron, cena ok 250 zł/m2 link
- Kaczkan – kolekcja Jodełka Francuska i Węgierska, cena ok. 250 zł/m2 link
- Finishparkiet- kolekcja Jodła Francuska, cena ok. 210 zł/m2 link
- Dąbex- kolekcja Jodła francuska, cena ok. 220 zł/m2 link
- deska trójwarstwowa
Deska trójwarstwowa z kolei ma trzy warstwy. Dziękiw wartswtom przeciwprężnym lepiej zachowuje się na ogrzewaniu podłogowym (nie odpręża się i nie odkształca).
Dostępne są miedzy innymi takie kolekcje jak:
- Barlinek – Pure Classico Line, cena ok. 220 zł/m2 link
- Baltic Wood- kolekcja Sense, cena ok. 240 zł/m2 link
- Baltic Wood – kolecja Adrenaline cena ok. 240 zł/m2 link
- Baltic Wood kolekcja Discovery cena ok. 240 zł/m2 link
Panele w jodełkę
Oprócz podłogi wykonanej z naturalnego drewna wielu producentów proponuje także tańszą alternatywę dla jodełki w postaci paneli.
- panele winylowe
Panele winylowe zwane również LVT są wykonane z bardzo wytrzymałego i odpornego na zarysowania i wodę winylu a po drugie mogą być łudząco podobne do drewna. Są o wiele trwalsze od paneli laminowanych do tego stopnia, że stosuje się je w pomieszczeniach o bardzo dużym natężeniu ruchu.
Dostępne kolekcje:
MODULEO , seria MOODS oferuje 6 wzorów paneli winylowych w jodełkę. Dostępna jest jodełka francuska oraz jodełka klasyczna w różnych rozmiarach „klepek”. Poniżej znajdziecie układy które można stworzyć z paneli winylowych. Na stronie możecie także pobrać broszury informacyjne.
DESIGNFLOORING kolekcja RUBENS oferuje 4 wzory w jodełkę. Na stronie znajdziecie zdjęcia z jodełką klasyczną ale niech Was to nie zmyli- można również ustalić z firmą, aby wykonali wzór jodełki francuskiej.
FORBO kolekcja Allura oferuje 5 wzorów paneli w jodełkę francuską. Na tej stronie znajdziecie zarówno dostępne wzory jaki i instrukcję instalacji paneli.
Project Floor kolekcja Chevron, cena ok. 200 zł/m2 link
Kolekcja Moduleo MOODS Herringbone, cena ok. 200 zł/m2 link
Modulari kolekcja BOHEMIAN – tutaj chciałam zwrócić uwagę, że wzór jodełki jest nadrukowany na dużym wymiarze panelu 24,6 cm na 149,8 cm. Nie są ta zatem pojedyncze”klepki” .
- panele laminowane
Dostępne są też panele laminowane z tym że w tym przypadku trzeba bardzo zwracać uwagę na dopasowanie wzoru i struktury. Jeśli z różnych przyczyn chcecie wybrać właśnie panele laminowane to najważniejsza sprawa na jaką trzeba zwrócić uwagę to to, czy wzór jest nadrukowany, czy też panele są układane jeden po drugim (jak w przypadku deszczułki).
Niestety często jest tak, że układając panele na których wzór jodełki jest nadrukowany może dojść do przesunięcia i wówczas efekt będzie lekko mówiąc mało estetyczny. Dlatego polecam koniecznie zobaczyć te panele na żywo. Jeśli nie macie dostępu do salonów w swoim mieście zawsze warto poprosić sklepy internetowe o przesłanie próbek. Jeśli chcesz wiedzieć na co zwracać uwagę przy wyborze paneli to koniecznie przeczytaj wpis „Podłoga w kuchni„
Zdecydowanie lepiej prezentują się panele laminowane, które układa się tak jak w przypadku desek z drewna. Wówczas ich rozmiar oraz wzór ładnie oddaje prawdziwe drewno. Kolekcje to:
- Alsafloor kolekcja Herringbone, cena ok 100 zł/m2 link
- Weninger kolekcja De Lux, cena ok. 100 zł/m2 link
Natomiast poniżej znajdziecie panele o nadrukowanym wzorze.
- Egger,cena ok. 55 zł/m2 link
- KAINDL cena ok. 60 zł/m2 link
- Tarkett Classic cena ok. 55 zł/m2 link
- Tarket Vouge cena ok. 60 zł/m2 link
- Faus kolekcja Masterpieces, cena ok. 120 zł/m2 link
- Weninger kolekcja De Lux, cena ok. 100 zł/m2 link