Łączenie ze sobą kolorów może być trudnym zadaniem, a osiągnięty efekt, delikatnie mówiąc, niezbyt zadowalający.

 

 

Teraz czas na kolejny krok. Dziś przedstawię Ci jedno podstawowe narzędzie, dzięki któremu dowiesz się jak łączyć kolory w mieszkaniu.

 

Dzięki tym informacjom będziesz w stanie tworzyć własne kompozycje kolorystyczne, bawić się barwami i czerpać z tego ogromną radość.

 

Przecież to własnie TY tworzysz swoje wymarzone miejsce do życia, zatem dlaczego nie znać by zasad na temat kolorów?  Z pewnością Ci to  nie zaszkodzi, a może tylko pomóc.

 

TEORIA KOLORU

 

Nie będę się wgłębiać w szczegółową, naukową wiedzę na temat koloru (w końcu nie na tym mi zależy, abyście się zanudzili na blogu), ale bez przedstawienia Wam podstaw teorii nie ruszymy z tematem.

 

Teorię, na której opiera się współczesny stosowany na całym świecie system NCS (Natural Color System), stworzył fizjolog niemiecki Ewald Hering. Zaproponował on koło barw, które składa się z czterech podstawowych kolorów: czerwony, żółty, zielony i niebieski. Gdy zmieszamy ze sobą sąsiadujące kolory podstawowe, otrzymamy ich kolory pochodne, zatem całe spektrum barw.

 

 

 

A GDZIE CZERŃ I BIEL?

 

Czarny i biały to kolory podstawowe, które dopełniają każdy kolor widniejący na kole barw. Czarny powstaje poprzez subtraktywne połączenie pozostałych kolorów podstawowych (np. czerwony plus zielony), z kolei biały powstaje z połączenia czerwonego, zielonego i niebieskiego poprzez mieszanie addytywne czyli w formie światła. Z tego powodu nie ma ich na kole barw.
 
 

 

DLACZEGO KOŁO BARW JEST PRZYDATNYM NARZĘDZIEM?

 

Ponieważ w prosty, graficzny sposób przedstawia zasady mieszania i powstawania barw.  Dzięki temu w łatwy i szybki sposób możemy  odnaleźć się w ogromnej ilości barw oraz umiejętnie je łączyć, tak  by uzyskać zadowalający efekt w naszych wnętrzach.

 

Nie wiem czy zdajesz sobie sprawe, ale to właśnie kolor w główniej mierze wpływa na charakter pomieszczenia, nastrój czyli to jak się w nim czujemy. Kolor jest środkiem, za pomocą którego przekazujemy odczucia w danym wnętrzu.

 

JAK KORZYSTAĆ Z KOŁA BARW?

 

Tutaj też przychodzi nam z pomocą teoria naukowa. Opierając się na kole barw, stworzymy trzy podstawowe schematy kolorystyczne :

 

MONOCHROMATYCZNY

 

kolory znajdują się w jednej linii od środka do krawędzi koła

 

DOPEŁNIAJĄCY

 

kolory znajdują się na wprost siebie na kole barw

 

HARMONIJNY

kolory znajdują się obok siebie na kole barw

Ponadto, możemy wyróżnić kolejne schematy:

 

TRIADA

zestawienie trzech kolorów, w równej od siebie odległości na kole barw

 

TETRADA

zestawienie złożone z dwóch par kolorów dopełniających

 

ACHROMATYCZNY

 

czarny, biały oraz wszystkie odcienie szarości

 

 

 Gdzie znajdę takie koło barw ?

 

W internecie znajduje się co najmniej kilka narzędzi, za pomocą których dowiesz się jak  łączyć kolory w mieszkaniu. Oto kilka z nich: Adobe Color CC, Color Calculator, Paletton.

 

 

 Z teorii do praktyki

 

 

Teoria teorią, ale samo się nie zrobi! Zatem przekujmy teorię w praktykę i zróbmy małe zestawienie materiałów, mebli i dodatków do naszego przykładowego salonu w myśl przedstawionych tutaj schematów kolorystycznych.

 

 

Na pierwszy rzut idzie zestaw monochromatyczny – czyli jeden kolor występuje w kilku odcieniach o różnym natężeniu. Wybieram do tego kolor beżowy, jako kolor wyjściowy. Załóżmy, że chcesz zrobić remont w swoim salonie i zmienić całkowicie jego wygląd. Oto, co możesz zrobić, jeśli chodzi o zestaw salonowy w kolorze beżu. Jak sama widzisz istnieje nieskończona ilość subtelnych różnic kolorystycznych w ramach jednego koloru. Zestaw monochromatyczny  nie musi być nudny, gdyż zamiast koloru postawisz na zabawę fakturami, strukturami i materiałami.

 

 

jak łączyć kolory w mieszkaniu

 

Drugi przykład to zestaw dopełniający. Jego głównym elementem jest piękna, klasyczna sofa w ciemnoniebieskim kolorze. Do ciemnoniebieskiego dobieramy kolor znajdujący się na przeciwko koła barw. W tym wypadku będzie to złoty kolor widoczny w dodatkach w postaci obrazu geometrycznego. Zestaw dopełniający jest oparty na kontrastach, zatem salon w takich własnie kolorach będzie odbierany jako dynamiczny, dodający energii.

 

 

jak łączyć kolory w mieszkaniu

 

 

 

Trzeci zestaw to schemat kolorów harmonijnych. Postanowiłam wybrać do tego pudrowy róż, wrzos oraz jasny niebieski.  Jak widzisz zastosowałam bazę w neutralnych kolorach zarówno jeśli chodzi o sofę jak i podłogę. Takie zestawienie kolorów nadal jest subtelne i delikatne, ale wprowadza weselszą atmosferę niż np. zestaw monochromatyczny.

 

 

jak łączyć kolory w mieszkaniu

 

 

To jaki zestaw wybierzesz dla siebie , będzie zaleźć tylko i wyłącznie od tego jaki efekt chcesz uzyskać w swoim mieszkaniu. Jeśli uwielbiasz spokój, harmonię i subtelność, pewnie zdecydujesz się na zestaw monochromatyczny lub harmonijny. Jeśli chcesz aby mieszkanie dodawało Ci energii pewnie będziesz bardziej skłonny do zestawu dopełniającego.

Teraz czas na Ciebie ! Znasz już teorię, która na pewno ułatwi Ci łączenie kolorów w piękne schematy kolorystyczne. Zatem czas na działanie. Podziel się swoimi efektami. A może masz jakieś dodatkowe pytania? Pisz śmiało.

 

Dziękuję Ci bardzo za lekturę tego artykułu i zachęcam do podzielenia się linkiem ze wszystkimi Twoim znajomymi, którzy stoją przed niełatwym wyborem kolorów do swoich mieszkań czy domów. Może im pomoże 🙂
 
 
 
Close