TEORIA KOLORU
A GDZIE CZERŃ I BIEL?
DLACZEGO KOŁO BARW JEST PRZYDATNYM NARZĘDZIEM?
JAK KORZYSTAĆ Z KOŁA BARW?
MONOCHROMATYCZNY
DOPEŁNIAJĄCY
kolory znajdują się na wprost siebie na kole barw
HARMONIJNY
kolory znajdują się obok siebie na kole barw
TRIADA
zestawienie trzech kolorów, w równej od siebie odległości na kole barw
TETRADA
zestawienie złożone z dwóch par kolorów dopełniających
ACHROMATYCZNY
czarny, biały oraz wszystkie odcienie szarości
Gdzie znajdę takie koło barw ?
W internecie znajduje się co najmniej kilka narzędzi, za pomocą których dowiesz się jak łączyć kolory w mieszkaniu. Oto kilka z nich: Adobe Color CC, Color Calculator, Paletton.
Z teorii do praktyki
Teoria teorią, ale samo się nie zrobi! Zatem przekujmy teorię w praktykę i zróbmy małe zestawienie materiałów, mebli i dodatków do naszego przykładowego salonu w myśl przedstawionych tutaj schematów kolorystycznych.
Na pierwszy rzut idzie zestaw monochromatyczny – czyli jeden kolor występuje w kilku odcieniach o różnym natężeniu. Wybieram do tego kolor beżowy, jako kolor wyjściowy. Załóżmy, że chcesz zrobić remont w swoim salonie i zmienić całkowicie jego wygląd. Oto, co możesz zrobić, jeśli chodzi o zestaw salonowy w kolorze beżu. Jak sama widzisz istnieje nieskończona ilość subtelnych różnic kolorystycznych w ramach jednego koloru. Zestaw monochromatyczny nie musi być nudny, gdyż zamiast koloru postawisz na zabawę fakturami, strukturami i materiałami.
Drugi przykład to zestaw dopełniający. Jego głównym elementem jest piękna, klasyczna sofa w ciemnoniebieskim kolorze. Do ciemnoniebieskiego dobieramy kolor znajdujący się na przeciwko koła barw. W tym wypadku będzie to złoty kolor widoczny w dodatkach w postaci obrazu geometrycznego. Zestaw dopełniający jest oparty na kontrastach, zatem salon w takich własnie kolorach będzie odbierany jako dynamiczny, dodający energii.
Trzeci zestaw to schemat kolorów harmonijnych. Postanowiłam wybrać do tego pudrowy róż, wrzos oraz jasny niebieski. Jak widzisz zastosowałam bazę w neutralnych kolorach zarówno jeśli chodzi o sofę jak i podłogę. Takie zestawienie kolorów nadal jest subtelne i delikatne, ale wprowadza weselszą atmosferę niż np. zestaw monochromatyczny.
To jaki zestaw wybierzesz dla siebie , będzie zaleźć tylko i wyłącznie od tego jaki efekt chcesz uzyskać w swoim mieszkaniu. Jeśli uwielbiasz spokój, harmonię i subtelność, pewnie zdecydujesz się na zestaw monochromatyczny lub harmonijny. Jeśli chcesz aby mieszkanie dodawało Ci energii pewnie będziesz bardziej skłonny do zestawu dopełniającego.