Decyzja jaki kolor we wnętrzu zastosować może być dla nas nie lada wyzwaniem. Obecnie mamy do dyspozycji tak dużą paletę barw, że dokonanie wyboru jest przytłaczające i kłopotliwe. Decyzja o doborze barw jest bardzo ważna, gdyż kolorów nie zmieniamy tak często jak na przykład ubrania.
Pojawia się zatem pytanie od czego zacząć? Co wziąć pod uwagę przy wyborze koloru do wnętrza?
Poniżej przedstawiam najważniejsze elementy, które mają decydujący wpływ na wybór koloru. Dzięki przedstawionej tutaj praktycznej wiedzy będziecie w stanie podjąć właściwą i świadomą decyzję 🙂
NATURALNE ŚWIATŁO
Wybierając kolor do konkretnego pomieszczenia, należy zwróci uwagę na wpadające do niego naturalne światło, które jest zależne od usytuowania względem stron świata. Jest to bardzo ważny czynnik, gdyż od tego zależy barwa światła. Jeśli pomalujemy pokoje północny i południowy tym samym kolorem, będą one wyglądały zupełnie inaczej, gdyż na kolor będzie wpływać barwa światła.
Pokój od strony wschodniej jest najbardziej oświetlony w godzinach porannych, później około południa promienie słoneczne już tu nie docierają. Światło jest tutaj przez większość dnia ciemniejsze i zimne.
Pomieszczenie od strony południowej jest jasne, dobrze doświetlone, barwa światła będzie zatem ciepła.
Pokój zachodni jest mocno oświetlony w godzinach popołudniowych.Wówczas promienie słoneczne mają bardzo intensywną, głęboką i ciepłą barwę.
Pomieszczenie z oknami na północ jest najmniej oświetlone, ale za to ma inne plusy. Światło tutaj jest równomiernie rozproszone, chłodne, ciemniejsze, nie daje kontrastowych cieni. Występuje tutaj najbardziej neutralne światło, które najmniej wpływa na kolor zastosowanej farby na ścianie.
W zależności od przeważającej w pomieszczeniu barwy światła kolory będą zachowywać się w następujący sposób:
zimne światło: podkreśla kolory zimne (jeszcze bardziej je ochładza), przełamuje ciepłe kolory (będą poszarzałe)
ciepłe światło: dodaje głębi kolorom ciepłym, z kolei zimne kolory łamie i ociepla
neutralne światło: najmniej wpływa na postrzeganie koloru, możesz bez obaw zastosować wybraną przez siebiebarwę i zapomnieć o wszelkich zasadach.
Źródło zdjęć: Pinterest
Ogólnie przyjęte zasady to takie, aby pokoje północne i wschodnie ( z przewagą światła zimnego/neutralnego) malować na ciepłe barwy, z kolei południowe i zachodnie ( z przewagą ciepłego światła) na kolory zimne.
Nie zgadzam się z takim rozwiązaniem i mam trochę inną teorię 🙂 Najważniejsze są tutaj własne preferencje. Jeśli zatem lubisz we wnętrzach kolory zimne pamiętaj o tym, że w barwie zimnej będą one jeszcze bardziej ochłodzone. Odwrotnie, jeśli lubisz barwy ciepłe, w pokojach południowych i zachodnich ich kolory będą jeszcze bardziej intensywne. Weź to pod uwagę.
WŁASNE PREFERENCJE
Ogólnie rzecz ujmując radzę odpowiedzieć sobie na pytanie, które kolory bardziej do Ciebie przemawiają, zimne czy ciepłe? Jasne czy bardziej głębokie? Możesz to zrobić zbierając zdjęcia wnętrz, które Ci się najbardziej podobają a następnie dokonać szybkiej analizy. Wypróbuj kopalnie inspiracji w postaci Pinteresta. Świetnie sprawdzi się także strona Design Seeds.
FUNKCJA POMIESZCZENIA
Kolory mają wpływ na nasze emocje. Przy ich wyborze do pomieszczenia odpowiedz sobie na pytanie jaka będzie funkcja danego pokoju. Jeśli relaksacyjna (np. sypialnia, salon) postaw na błękity, zielenie lub jasne odcienie różu i fioletu. Gdy zależy Ci na skupieniu (np. domowe biuro, pokój do nauki) wybierz stonowane beże, błękity lub szarości.
Jeśli miejsce będzie pełne spotkań, zastosuj barwy energetyzujące: czerwienie, soczyste żółcie, pomarańcze, fuksje.
WIELKOŚĆ POMIESZCZENIA
Zależy Ci na tym by powiększyć optycznie pokój? Wybierz chłodne, jasne odcienie, które optycznie sprawiają, że ściana wyda się być oddalona. Podobny efekt uzyskasz także dzięki pomalowaniu jednej ze ścian na ciemny kolor, a pozostałych na jasny kolor, wówczas zyskamy głębie i ciemna ściana, poprzez silny kontrast kolorystyczny, będzie wydawała się na bardziej oddaloną.
Jeśli pomieszczenie jest duże i rozległe, a Tobie zależy na przytulności, postaw na kolory ciepłe, które optycznie przybliżają ściany.
Jeśli pokój jest niski zastosuj ciemniejszy kolor na ścianach i jasny na suficie.
Jeśli pokój jest zbyt wysoki zrób zupełnie odwrotnie, ciemniejszy sufit spowoduje optyczne obniżenie się przestrzeni.
A co zrobić gdy Twoje wnętrze znacznie odbiega od idealnego kształtu kwadratu ? Jeśli pomieszczenie jest długie i wąskie, możesz modelować jego kształt na dwa sposoby.
Jeden z nich to użycie barw ciepłych na krótszych ścianach (optycznie się przybliżą) oraz chłodnych barw na dłuższych (optycznie się oddalą). Podobny efekt uzyskasz stosując kontrast w postaci ciemniejszych i jaśniejszych kolorów. Ciemniejsze zastosuj na krótszych ścianach, a jaśniejsze na tych dłuższych.
ILOŚĆ KOLORÓW
Zasadą, która jest w 100 % bezpieczna i sprawdzona to wybór 3 kolorów. Zdecyduj się na jeden kolor bazowy i dobierz do niego 2 pozostałe kolory. Pamiętaj o proporcjach tych kolorów. Bazowy powinien zajmować ok 60 – 70 %, reszta to kolory uzupełniające i kontrastowe. O tym jak dobierać i łączyć ze sobą kolory dowiesz się w kolejnym artykule 🙂 Taka zasada pozwoli uniknąć Ci chaosu i złego efektu.
Na koniec dodam jeszcze, że odradzam kierowanie się trendami jeśli chodzi o wybór koloru do wnętrza. Nie malujemy ścian tak często jak zmieniamy ubrania, trendy przeminą, za rok pojawią się inne. Postaw na swoją intuicję, jeśli chodzi o barwę i zastosuj powyższe rady.
Koniecznie daj mi znać, czy uważasz, że te wskazówki są dla Ciebie przydatne. A może chcesz abym uzupełniła artykuł o dodatkowe informacje? Pisz śmiało. Chcę pozostać z Tobą w kontakcie 🙂
Do kolejnego napisania