Fronty kuchenne – jakie je wybrać, a dokładniej jaki rodzaj materiału wybrać, by kuchnia służyła nam na długie lata, a my żebyśmy mieli święty spokój ? 🙂

Jestem prawie pewna, że niestety większość z Was w pierwszej kolejności zwraca uwagę na stronę wizualną kuchni zastanawiając się nad stylem nowoczesnym albo klasycznym, nad kolorem szafek i doborem do nich blatu lub fartucha kuchennego, nad tym czy lepsza kuchnia w macie czy w połysku?

Ale to co jest o wiele bardziej istotne przy wyborze mebli i frontów kuchennych to to, z czego są wykonane, czyli jaki rodzaj materiału i sposób wykończenia został zastosowany .

Dlaczego?

Bo od tego właśnie zależy, czy meble kuchenne będą wyglądać jak koszmarek po kilku latach (porysowane, poobijane, rozlatujące się) czy też pięknie będą nam służyć przez długie lata dając nam święty spokój 🙂

Zatem jakie fronty kuchenne wybrać by cieszyć się z kuchni na lata? Zapraszam do przeczytania.

Meble kuchenne – fronty kuchenne MDF

Często spotykam się z takim pytaniem czy lepiej wybrać płyty MDF czy może lakierowane albo akrylowe. Otóż to jest tak, jakby zadać pytanie, czy lepszy jest owoc, a może jabłko czy gruszka? 🙂 Specjalnie to tak opisałam, żebyście zwrócili uwagę, że MDF (czyli Medium Density Fiberboard) to rodzaj płyty pilśniowej, która może być wykończona na różne sposoby czyli może być:

lakierowana (mat, połysk, półpołysk),
foliowana,
akrylowa
fornirowana
laminowana

Czyli podsumowując bazą frontu może być właśnie płyta MDF poddana różnym rodzajom wykończenia. Oprócz MDF używa się także płyty wiórowej (która najczęściej jest laminowana), drewna, oraz płyty HDF.

Meble kuchenne – fronty kuchenne laminowane

Jest to płyta MDF lub trójwarstwowa płyta wiórowa pokryta specjalnym „dekorem” czyli laminatem.

PLUSY

– dość trwałe
– tanie
– odporne na uszkodzenia i zarysowania
– łatwe w czyszczeniu
– kolor nie ulega zmianie
– dużym plusem jest też fakt, że krawędzie frontów również pokryte są laminatem, co minimalizuje ryzyko uszkodzeń pod wpływem wilgoci, i wygląda     to bardziej estetyczne niż na przykład boki obklejone zwykłym obrzeżem na tzw. żelazko.
– wielu producentów dostępnych na polskim rynku (między innymi Egger, SwissKrono, Kronospan, Pfeiderer, Kaindl, FORMICA)
– dostępna szeroka gama wybarwień i struktur (różnorodność kolorów, wzory drewnopodobne, kamieniopodobne, betonopodobne)

MINUSY

– niektóre wzory i kolory wyglądają tandetnie (przepraszam za dosadność, ale nazywajmy rzeczy po imieniu 🙂
– raz uszkodzone nie nadają się do naprawy, co gorsza jeśli je uszkodzimy bardzo pęcznieją pod wpływem wilgoci

fronty kuchenne laminat

Meble kuchenne fronty kuchenne lakierowane

Jest to zazwyczaj płyta MDF pokryta lakierem w kolorze, który wybieramy z systemu RAL lub NCS.

PLUSY:

– bardzo szeroki zakres jeśli chodzi o kolory (tylko w NCS, RAL już ma zdecydowanie mniejszy wybór)
– można dopasować różne elementy wykończenia (np. ściany również możemy wybrać w odpowiednim pasującym kolorze NCS, tak samo listwy podłogowe mdf lub drzwi)
– różne rodzaje wykończenia: mat, półmat, połysk
– krawędzie frontów, również pokryte są lakierem co minimalizuje ryzyko uszkodzeń pod wpływem wilgoci i wygląda to estetycznie
– pozostałe elementy (np. cokoły, listwy wykończeniowe, maskownice) również mogą być polakierowane, dzięki czemu uzyskamy jednolity efekt mebli kuchennych

MINUSY:

– lakier ulega utlenieniu i kolor po upływie lat może się zmienić (szczególnie biały może zżółknąć)
– w zależności od jakości zastosowanego lakieru, mogą się łatwo rysować

fronty kuchenne lakierowane

źródło

Meble kuchenne fronty kuchenne drewniane

To najdroższa opcja ze wszystkich tutaj wymienionych ale zdecydowanie najbardziej szlachetna i elegancka. Fronty są wykonane z drewna (bukowe, olchowe) i mogą być olejowane, lakierowane, bejcowane.

PLUSY:

– urok naturalnego drewna nie da się zastąpić niczym innym 
– trwałe, ponadczasowe,
– ładne wykończone detale
– uszkodzone można poddać renowacji

MINUSY:

– cena

fronty kuchenne drewniane

źródło

Meble kuchenne fronty kuchenne fornirowane

To płyta MDF lub płyta wiórowa pokryta fornirem, czyli cienką warstwą naturalnego drewna.

Plusy:

– ładnie oddaje strukturę drewna
– może być wykończony w macie, połysku lub oleju
– znacznie niższa cena niż fronty drewniane

Minusy:

– dość ograniczony wybór jeśli chodzi o kolor i strukturę

fronty kuchenne fornirowane

źródło

Meble kuchenne fronty kuchenne akrylowe

Do płyty meblowej przykleja się kilkumilimetrową okładzinę z akrylu.

PLUSY:

– odporne na uszkodzenia i zarysowania (bardziej niż lakier)
– możemy uzyskać głęboki połysk (bardziej niż w przypadku lakieru)
– nie utlenia się więc kolory nie zmienią sią (biały pozostanie biały)
– dobrze przylega do płyty i się nie odkleja (jak to ma miejsce w przypadku folii)

MINUSY:

– mniejszy wybór kolorów niż na przykład fronty lakierowane
– krawędzie frontów nie są pokryte akrylem tylko folią PCV, która jest gorszej jakości i może się odklejać pozostawiając mało estetyczny efekt

fronty kuchenne akrylowe

źródło

Meble kuchenne fronty kuchenne foliowane

Do płyty MDF lub płyty wiórowej przyklejana jest cienka warstwa specjalnej folii.

PLUSY:

– są o połowę tańsze od frontów lakierowanych

MINUSY:

– nie są odporne na wilgoć i wysoką temperaturę
– w skutek nagrzewania może się złuszczyć, lub odbarwić.
– folia może się łatwo odklejać (ponieważ jej cienka warstwa nie przylega idealnie do bazy frontu)

fronty kuchenne foliowane

żródło

Meble kuchenne fronty kuchenne wysoki połysk

Jeśli marzy ci się kuchnia na wysoki połysk w stylu minimalistycznym, to warto wybrać fronty lakierowane lub akrylowe, przy czym te z akrylu będą miały zdecydowanie większy połysk, niż lakierowane.

Fronty kuchenne cena

Pewnie interesuje Cię również cena wszystkich rodzajów frontów, zatem poniżej znajdziesz krótkie podsumowanie.

Fronty kuchenne cena

Najtańsze są fronty laminowane oraz foliowane, dobrym kompromisem są fronty lakierowane i akrylowe. Najdroższe to fronty fornirowane oraz drewniane.

Jakie fronty do kuchni lakierowane czy akrylowe?

Jeśli zastanawiasz się co jest lepsze, fronty lakierowane czy akrylowe to odpowiedź będzie „to zależy na czym Ci zależy” 🙂

Fronty akrylowe są trwalsze niż lakierowane, mniej podatne na uszkodzenia i zarysowania, można uzyskać na nich bardzo głęboki połysk, a kolory nie zmieniają się pod wpływem promieniowania UV (biały pozostanie biały) natomiast mają zdecydowanie mniejszy wybór kolorystyczny niż fronty lakierowane (te z kolei można wybarwić na dowolny kolor z palety NCS) oraz ich obrzeża są pokryte folią PCV, która może po jakimś czasie się odklejać.

Fronty lakierowane mają tę przewagę, że ich krawędzie również pokryte są lakierem co minimalizuje ryzyko uszkodzeń pod wpływem wilgoci czy wysokiej temperatury oraz fakt, że wszystkie inne dodatkowe elementy mebli kuchennych (czyli cokoły, blendy, listwy, maskownice) również mogą być pokryte tym samym kolorem farby i dzięki temu uzyskamy jednolite i estetyczne wykończenie.

Ogromnym plusem frontów lakierowanych jest ich bogato dostępna oferta wzorów. Fronty lakierowane mogą być frezowane lub pokryte sztukaterią (ozdobna sztukateria na ścianie). Dzięki temu, możesz wybrać dowolny wygląd w zależności od wzoru frezowania oraz koloru wykończenia. Jest to mój ulubiony rodzaj frontów, gdy najbardziej nawiązuje do klasycznych wnętrz pełnych elegancji i ponadczasowości.

Jakie fronty do kuchni lakierowane czy foliowane?

Jeśli zastanawiasz się, czy lepiej sprawdza się fronty lakierowane czy foliowane to zdecydowanie trwalsze w użytkowaniu będą fronty lakierowane.

Niestety folia może się łatwo odklejać (ponieważ jej cienka warstwa nie przylega idealnie do bazy frontu), są mniej odporne na wilgoć i wysoką temperaturę niż fronty lakierowane.

Jakie meble do kuchni mat czy połysk?

W tej kwestii jest tyle samo zwolenników i przeciwników zarówno jednej jak i drugiej opcji.

Jednak prawdą jest, że meble kuchenne w ciemnym kolorze w połysku będą najbardziej uciążliwe jeśli chodzi o widoczność odcisków, kurzu i zabrudzeń, lepiej sprawdzają się kolory jasne w połysku.

Z kolei wykończenie matowe, zwłaszcza w ciemnych kolorach pochłania wizualnie światło i pomieszczenie może wydawać się na ciemniejsze.

Niemniej jednak zarówno o jedno jak i o drugie trzeba tak samo dbać 🙂

Meble kuchenne IKEA – jakie wybrać?

IKEA to chyba nadal najpopularniejsze miejsce zakupu mebli kuchennych, więc postaram się podpowiedzieć na co zwrócić uwagę jeśli chodzi o wybór frontów.

W ofercie IKEA znajdziemy kilkadziesiąt rodzajów frontów w różnym wykończeniu. Jakie zatem wybrać, a które lepiej omijać?
Szczegółowych informacji, z czego dokładnie wykonane są fronty znajdziecie w dwóch miejscach.

Pierwsze to Poradnik kupującego nową kuchnię IKEA (możecie przejrzeć online tutaj, lub nabyć w sklepie stacjonarnych w dziale kuchnia).
W poradniku wymienione są wszystkie dostępne fronty wraz z ich opisem więc w szybki i łatwy sposób, mając wszystko w jednym miejscu możecie dokonać wstępnego wyboru.

meble kuchenne ikea

Drugie miejsce to oczywiście strona internetowa – trzeba wybrać konkretny model frontu i sprawdzić opis w zakładce „Materiały środowisko naturalne” – zdecydowanie bardziej uciążliwe jest sprawdzanie informacji w ten sposób niż w Poradniku kupującego (link podaję tutaj).

meble kuchenne ikea

meble kuchenne ikea

Jakie fronty IKEA wybrać?

Te, które są wykonane z płyty MDF (IKEA opisuje to to jako płytę pilśniową) i lakierowane. Takich modeli znajdziemy kilka:

fronty kuchenne ikea lakierowane

fronty kuchenne ikea lakierowane

fronty kuchenne ikea lakierowane

Ikea ma również w swoje ofercie fronty z okleiną lakierowaną.

fronty kuchenne ikea

fronty kuchenne ikea

Najwięcej modeli frontów znajdziemy wykonanych z płyty wiórowej (lub pilśniowej) pokrytej folią melaminową. To nic innego jak rodzaj frontu z laminatu. Niestety IKEA nie podaje dokładnych informacji, czy to jest na pewno laminat (który składa się z kilku warstw ) czy tylko melamina (gorszy rodzaj laminatu z pojedynczą warstwą).

Z pewnością trzeba byłoby to wyjaśnić na miejscu z pracownikiem działu.

Przy nakładaniu powłoki melaminowej nie można osiągnąć pełnej szczelności, dlatego wszystkie połączenia mebli są narażone na dostanie się tam wilgoci i pęcznienie a w konsekwencji odklejanie się obrzeży. Raz uszkodzony front laminowany nie nadaje się już do naprawy.

Właśnie fronty pokryte folią melaminową rozważałabym na samym końcu, jako te najmniej trwałe. Zwróćcie uwagę również na cenę, jest ona najniższa spośród wszystkich innych rodzajów frontów.

fronty kuchenne ikea foliowane fronty kuchenne ikea foliowane fronty kuchenne ikea foliowane fronty kuchenne ikea foliowane fronty kuchenne ikea foliowane fronty kuchenne ikea foliowane

Jakie zatem fronty kuchenne wybrać by cieszyć się wymarzoną kuchnią na długie lata?

– jeśli zależy Ci na szlachetnym, pięknym wyglądzie kuchni i naturalności a cena nie gra roli to wiadomo, meble z drewna

– pośrednią opcją będą fronty pokryte warstwą forniru, które w dotyku będą oddawać naturalność i szlachetność drewna przy czym ich cena nie będzie tak zawrotna jak pierwsza opcja; bardzo ważne jest w przypadku tych frontów aby upewnić się jak wykonane będą obrzeża –powinny być wykonane z drewna a nie z taśmy !

– dobrym wyborem są fronty lakierowane i akrylowe – będą się dobrze sprawować w kuchni

– fronty z laminatu to najtańsza opcja- wybierzmy je jeśli cena gra główną rolę, a efekt wizualny nie jest dla nas aż tak bardzo ważny

– zdecydowanie unikajmy frontów pokrytych cienką warstwą folii – łatwo się porysują, są najbardziej narażone na dostanie się wilgoci i pęcznienie a w konsekwencji odklejanie się obrzeży

 

Jakie uchwyty wybrać do frontów?

Jeśli wybieramy fronty, to również powinniśmy zastanowić się nad wyborem odpowiednich uchwytów. Do wyboru mamy wile różnych rodzajów – krawędziowe, relingowe, wpuszczane, gałki i wiele innych.

Ale to na co chciałabym zwrócić Twoją szczególna uwagę to materiał z jakiego są wykonane.

Dlaczego?

Jeśli zależy Ci na tym, by służyły na długie lata, zachowały swój piękny wygląd mimo upływu czasu to polecam Ci zainwestować w mosiężne uchwyty meblowe lub stalowe uchwyty meblowe. Te dwa szlachetne rodzaje materiału zapewnią Ci święty spokój bo nie musisz się martwić, że powstaną jakieś odpryski, przebarwienia czy inne uszkodzenia mechaniczne.

Dodatkowo oprócz bardzo dobrej trwałości zyskujesz piękny, ponadczasowy wygląd – podejrzewam, że jest on dla Ciebie ważny, jeśli jesteś miłośnikiem klasycznych, ponadczasowych wnętrz – tak jak ja 🙂 

Uchwyty takie znajdziesz między innymi w ofercie marki Marbelo

Możesz wybrać uchwyty mosiężne (na zdjęciu poniżej)  wykonane w całości z mosiądzu lub z elementem marmuru czy terazzo.

mosiężne uchyty meb

 

A jeśli zależy Ci na nowoczesnym wyglądzie, to możesz zdecydować się na czarne uchwyty wykonane ze stali nierdzewnej i kwasoodpornej. 

Pamiętaj, uchwyty są jak biżuteria dla Kobiety. Są dopełnieniem całej aranżacji wnętrz. Czasami wystarczy taki drobny element, aby dodać elegancji i klasy całej aranżacji. Dobrej jakości uchwyty, a do tego estetycznie wyglądające pozwolą Ci cieszyć się pięknem na co dzień.

Podsumowanie

Napiszcie czy tym artykułem rozwiałam Wasze wątpliwości co do wyboru frontów kuchennych. Macie jeszcze jakieś pytania – zapraszam do zadawania ich w komentarzu.

Udanego dnia. Alicja 🙂

Jeżeli ten artykuł Ci się podobał, to być może chcesz otrzymywać na swojego maila powiadomienia o kolejnych artykułach. W takim razie podaj swoje imię oraz maila. Damy znać, gdy pojawi się coś nowego.

Close