Długa i wąska łazienka z oknem może być niezłym wyzwaniem jako projekt i aranżacja. Dlatego w tym artykule chcę się z Wami podzielić projektem, który miałam przyjemność wykonać i nadzorować. Przeczytacie obszerny artykuł w którym opisuję pierwsze etapy projektu, od czego zacząć taki remont, jak najlepiej rozmieścić wszystkie urządzenia, zobaczycie też zdjęcia przed remontem, dzielę się także pewnymi trikami bo taka wąska i długa łazienka potrzebuje pewnych specyficznych rozwiązań. Zapraszam serdeczenie 🙂

Długa wąska łazienka z oknem

Projekt, który chcę Wam przedstawić dotyczy tylko i wyłącznie łazienki. Inwestorzy zdecydowali się remontować swój dom etapami. Do tej pory zostały wymienione salon, sypialnie i przedpokój. Teraz przyszła pora na łazienkę.

Łazienka to część domu zbudowane go w 1977 roku. Na zdjęciach poniżej możecie odnaleźć szyk i klasę lat. 70. Żeby zakupić te płytki właściciele musieli nieźle się natrudzić. 🙂 Nie będę już przybliżać innych ciekawych historii związanych z budową domu w tamtych czasach. Jednym zdaniem…doceniajmy to w jakich czasach żyjemy obecnie.

Mała łazienka z wanną przed remontem

Zdjęcia z zastanej sytuacji możecie zobaczyć poniżej. Wymiary znajdują się poniżej.

długa wąska łazienka z oknem

długa wąska łazienka z oknem

długa wąska łazienka z oknem

długa wąska łazienka z oknem

Długa wąska łazienka z oknem – zakres remontu

Razem z inwestorami ustaliliśmy zakres remontu:
-wymiana wszystkich płytek
-wymiana sanitariatów i mebli
-wymiana instalacji wodno- kanalizacyjnej i grzewczej (łącznie z wymianą grzejnika)
-ocieplenie sufitu i ściany z oknem
-wymiana parapetu
-drzwi nie będą wymienione

Mała łazienka z wanną – budżet remontu

Na remont zostało przeznaczone ok 15.000 zł i miał on pokryć cały zakres remontu, czyli zarówno materiały budowlane, wykończeniowe, wyposażenie jak i robociznę.

Mała łazienka z wanną  – założenia projektowe

Zaraz po tym jak Inwestorzy przekazali mi informację co do zakresu i budżetu całego remontu łazienki nadszedł czas na zbieranie informacji o tym, jak według nich ma wyglądać nowa łazienka, zarówno jeśli chodzi o potrzeby funkcjonalne, rozwiązania systemowe, ale także kolorystykę i ogólny nastrój, który chcemy stworzyć w nowym wnętrzu.

To jest zawsze najdłuższy i jednocześnie najważniejszy moment w całym procesie projektowania, Dlatego warto poświęcić mu sporo czasu, dokładnie zastanowić się czego potrzebujemy oraz jak chcemy się czuć w nowym wnętrzu.

Tutaj zawsze przeprowadzam dokładną ankietę bo nawet najmniejszy szczegół ma znaczenie, chociażby to, czy Inwestorzy są prawo, czy lewo ręczni, jaki jest ich wzrost (to determinuje choćby to na jakiej wysokości zawiesimy umywalkę) albo na przykład czy potrzebują dużo miejsca na kosmetyki lub sprzęty).

Poniżej znajdziecie krótkie podsumowanie najważniejszych wymagań:

-ogólne odczucie „ma być elegancko i ponadczasowo, ale nie „sztywno” – Inwestorzy chcieli aby łazienka nie była ostatnim krzykiem mody, który za chwilę przeminie, a raczej świadomym wyborem klasycznego stylu , który się nie znudzi i na długo pozostanie (nie planują już kolejnych remontów za kilka lat)

-kolorystyka: może być wprowadzony silny kontrast ( który notabene odzwierciedla dynamiczną naturę Inwestorów ), elementy wykończeniowe w kolorze chromu ( nie złota)

-w łazience ma być wanna (bez opcji prysznica, czyli bez parawanu czy zasłony prysznicowej ), bidet, oczywiście WC oraz umywalka wpuszczana w blat/szafkę

-w łazience nie będzie znajdować się pralka (Inwestorzy mają pralnię w dolnej części domu)

-potrzebne jest miejsce tylko na podstawowe kosmetyki i 3 niewielkie urządzenia elektryczne

-płytki mają pokrywać ściany do wysokości sufitu

Uprzedzam, że są to tylko podstawowe i najważniejsze wymagania. Nie będę Wam tutaj rozpisywać szczegółów bo duża część to prywatne kwestie, ale chciałabym jedynie podkreślić, że naprawdę warto poświęcić sporo czasu na przemyślenie przeróżnych kwestii związanych z łazienką co do najmniejszych szczegółów (takich jak na przykład zaplanować miejsce na przechowywanie chemii, zamontowanie uchwytów na ręczniki, kratki wentylacyjnej, zaprojektowanie miejsca na dekoracje).

Pamiętajcie, że tutaj każdy szczegół ma znaczenie i przeważnie remontując takie pomieszczenia jak łazienka liczymy się z tym, że będzie nam służyć na długie lata.

Poza tym chciałabym także zwrócić Waszą uwagę, że warto to pomieszczenie przeznaczyć większy budżet głownie ze względu na to, że absolutnie nie opłaca się oszczędzać na elementach wyposażenia łazienki. To co z doświadczenia mogę Wam doradzić to to, że:

– nie warto oszczędzać na bateriach podtynkowych, warto zwrócić uwagę czy firma na serwis w Polsce

stelaż pod WC – nie wolno oszczędzać, lepiej kupić znanych firm GROHE, GEBERIT, alternatywa to WC kompaktowe

– wanna jest zawsze tańsza niż prysznic

– prysznic nie warto oszczędzać- jeśli drzwi są rozsuwane zwróć uwagę na rolki, chińskie po poł roku przestaną działać

– nie warto oszczędzać na odpływie liniowym

– wszystkie instalacje (ale to chyba oczywista oczywistość)

– chemia budowlana: fugi, kleje

Pewnie się zastanawiacie jakie elementy można traktować jako takie, na których można trochę zaoszczędzić. Moje doświadczenie to:

umywalka -często umywalki od znanych i cenionych marek nie różnią się jakością od polskich producentów, warto zatem przede wszystkim zwracać uwagę na materiał z jakiego jest ona wykonana

meble -bo łatwo je wymienić

-oprawy oświetleniowe – kto z nas nie mieszkał w domu jedynie z żarówką zamiast całej oprawy ( w między czasie można oszczędzać na swoją wymarzoną lampę).

  Długa wąska łazienka z oknem – propozycje układu funkcjonalnego

Długa wąska łazienka z oknem możne być wyzwaniem do urządzenia. To co jako pierwsze rzuca się w oczy to potrzeba optycznej korekty pomieszczenia. Łazienka jest długa i wąska jak przysłowiowy tramwaj. Po drugie umiejscowienie długiej wanny wzdłuż dłuższej ściany jeszcze bardziej potęguje ten efekt.

Lepszym rozwiązaniem jest gdy pomieszczenie przypominam kwadrat, bo nasze oko naturalnie lubi proporcje a kwadrat jest idealnym jej przykładem. Sposoby na korektę mamy w tym wypadku dwa.

Możemy zadziałać kolorem, czyli na dłuższe ściany nałożyć jasne lub chłodne kolory a na krótszą ciemny lub ciepły. To spowoduje optyczne przybliżenie się krótszej ściany z oknem i optyczne oddalenie się dłuższych bocznych ścian. Tak jak na rysunku poniżej.

Drugim sposobem jest takie umiejscowienie wyposażenia aby optycznie poszerzyć tę długą i wąską łazienkę. I właśnie to rozwiązanie zaproponowałam dla Inwestorów (dodatkowo będzie też niewielka korekta za pomocą koloru, ale o tym przekonacie się w dalszej części).

Układ funkcjonalny wygląda następująco.

długa wąska łazienka z oknem

Długa wanna (170 cm długości) zostanie umiejscowiona w poprzek łazienki. Dzięki temu odzyskamy miejsce w które idealnie zmieści się bidet oraz wc.

Tuż przy wejściu będzie szafka wisząca z umywalką wpuszczana w szafkę, a na przeciwko duża szafka wisząca, tak aby zrobić zaledwie obrót i sięgnąć po potrzebne przedmioty.

Nad umywalką lustro wraz z oświetleniem zadaniowym.

Jeśli chodzi o oświetlenie to główne światło zostało zaprojektowanie w postaci oprawek podtynkowych puszczonych w sufit podwieszany (sufit został ocieplony) rozmieszczonych symetrycznie i równomiernie po całym pomieszczeniu. Jednym z częstych błędów jakie wiedzę w mieszkaniach jest to, że stosujemy jeden punkt oświetleniowy jak światło głownie w całym pomieszczeniu. Zdecydowanie lepiej i praktycznej zastosować kilka punktów, dzięki temu unikniemy niedoświetlenia niektórych części pomieszczenia, brzydkich cieni i optycznego pomniejszenia wnętrza.

długa wąska łazienka z oknem

Z kolei nad lustrem zostało zaplanowane oświetlenie zadaniowe w postaci kinkietu.

Jeśli chodzi o oświetlenie dekoracyjne to zostało zaplanowane na podłużnej ścianie w postaci kinkietów. Ma ono kilka zastosowań. Po pierwsze daje delikatne nastrojowe oświetlenie– idealne do domowego SPA, po drugie oświetlenie na tej ścianie optycznie koryguje pomieszczenie (oświetlona ścian zdaje się oddalać i dzięki temu pomieszczenie optycznie się poszerza, po trzecie będzie podkreślać obrazy, które zawisną na tej ścianie).

Pamiętacie o tym, aby w każdym pomieszczeniu zastosować trzy rodzaje oświetlania? Jeśli chcecie poznać tę zasadę to koniecznie zajrzyjcie do artykułu „Jak zaplanować oświetlenie w mieszkaniu? – 3 najważniejsze zasady” oraz do całej serii o świetleniu wnętrz.

Długa wąska łazienka z oknem  – kolorystyka, stylistka i materiały

Tak jak pisałam Wam już wcześniej łazienka ma być elegancka i ponadczasowa, ale nie „sztywna”.
Jeśli chodzi o kolorystykę może być wprowadzony silny kontrast (który notabene odzwierciedla dynamiczną naturę Inwestorów), a elementy wykończeniowe mają być w kolorze chromu (nie złota).

 długa wąska łazienka z oknem

Zaproponowałam płytki gresowe imitujące marmur.  Aby pomieszczenie nie było w odbiorze „chłodne” i sztywne zaproponowałam przełamanie marmuru płytkami drewnopodobnymi w ciepłym sosnowym odcieniu. Ich wzór również nawiązuje do klasycznej jodełki.

Aby dodać kontrastu będzie również zastosowany czarny kamień naturalny. Wybór padł na granit, bo zdecydowanie lepiej sprawdza się w wilgotnych i mokrych miejscach niż marmur. Czarny granit o nazwie ””będzie zastosowany na parapecie oraz na zwieńczeniu stelaża podtynkowego (czego nie widać na wizualizacjach – decyzja zapadła bez wprowadzania poprawek do wizualizacji).

Do tego piękny chromowany kinkiet który zawiśnie nad lustrem oraz dekoracje w postaci grafik.

Zwróćcie uwagę, że grafiki celowo zostały wybrane w takiej wersji. Organiczne kształty pięknie współgrają z naturalnych rysunkiem żył na płytkach marmuropodobnych i do tego są lekkie w odbiorze. (specjalnie nie zastosowałam tutaj form geometrycznych , bo moim zdaniem konkurowały by z kształtami organicznymi)

Długa wąska łazienka z oknem  – wizualizacje

Poniżej kilka wizualizacji projektu.

długa wąska łazienka z oknem

długa wąska łazienka z oknem

długa wąska łazienka z oknem

długa wąska łazienka z oknem

Ogromnie cieszę się na ten projekt, zwłaszcza, że Inwestorzy zaakceptowali go prawie od razu. To był strzał w dziesiątkę. W kolejnej części przedstawię Wam zdjęcia z realizacji oraz opiszę co konkretnie wybraliśmy jeśli chodzi o materiały wykończeniowe i wyposażenie. Opiszę krok po kroku co się działo i przedstawię dokładnie jak wygląda budżet. Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi długa wąska łazienka z oknem nie będzie dla Was wyzwaniem.

Ciekawa jestem czy projekt Wam się podoba i czy lubicie taką klasykę ?

Zapraszam na Instagram lub FB.

Close