Zagłówek do łóżka jak zrobić go samemu? Historia tego zagłówka jest bardzo prosta. Długo szukałam swojej wymarzonej wersji, ale niestety albo rozmiar nie taki, albo cena z kosmosu, lub kolor mi nie odpowiadał.

Więc po długich poszukiwaniach bez rezultatu postanowiłam zrobić go sama (no prawie, bo oczywiście, mój Mąż był doradcą i wykonawcą technicznym).

Na początku wyzwaniem był kształt (bo jest to półwalec) więc samo szukanie pianki w takim kształcie zajęło dwóch wieczorów! Ale potem, już z górki: wystarczył materiał, płyta OSB docięta w markecie budowlanym, taker i do działania.

Zagłówek do łóżka – inspiracje

Tapicerowany zagłówek do łóżka był na mojej liście już od bardzo dawna, ale sami wiecie jak to jest z planami. Ciągle były inne wydatki na bardziej potrzebne rzeczy więc zagłówek musiał poczekać na swoją kolej.

Potem było długie zastanawiania się nad jego wzorem. Jeśli chodzi o zagłówek tapicerowany to jego rodzajów jest co najmniej kilkanaście. Poniżej znajdziecie przydatne podsumowanie z najczęściej występującymi wzorami.

zagłówek tapiecorawny-inspiracje

Najbardziej urzekł mnie zagłówek w pionowe pasy, który ma bardzo prostą formę, ale przez to, że jego kształt to półwalec wydaje się być „intrygujący„ (w mojej ocenie). Nawiązuje do eleganckiego paryskiego stylu, który uwielbiam. Zdecydowałam się właśnie na taki rodzaj zagłówka, ale znalezienie gotowego modelu okazało się nie lada wyczynem.

zagłowek tapiecorawany - inspiracje

zagłowek tapiecorawany - inspiracje

Po pierwsze rozmiar, po drugie materiał i kolor a po trzecie cena – były tymi elementami, które ciężko było pogodzić i znaleźć idealną wersję. Nie pozostało nic innego jak zrobienie zagłówka samodzielnie.

 

 Zagłówek do łóżka jak zrobić samemu– wymiar

Wymiar zagłówka był przede wszystkim podyktowany rozmiarem łóżka, którego nie będziemy wymieniać. Zatem szerokość zagłówka wynosi tyle samo, co szerokość łóżka, czyli 160 cm.

Jeśli chodzi o wysokość, to najbardziej moim zdaniem odpowiednia to 80 cm. Wynikało to z tego, że nie chciałam aby zagłówek był za wysoki i przytłoczył wizualnie niewielką sypialnię. 80 cm jest odpowiednią wysokością by funkcjonalnie z niego korzystać i pogodzić jednocześnie aspekt wizualny.

Jak zrobić zagłówek do łóżka – elementy

Na początku wyzwaniem był kształt pianki (bo jest to półwalec) więc samo szukanie pianki w takim kształcie zajęło dwóch wieczorów! Po kontakcie z kilkoma firmami tapicerskimi znalazłam producenta, który jest w stanie wyciąć piankę tapicerską w kształcie i rozmiarze jaki tylko chcemy (tutaj podaję Wam namiary na firmę: luset.biuro@gmail.com).

jak zrobić zagłówek do łóżka (1)

jak zrobić zagłówek do łóżka (1)

jak zrobić zagłówek do łóżka (1)

Jeśli chodzi o rodzaj pianki to ważna jest również jej gęstość oraz grubość. Poniżej znajdziecie zestawienie rodzajów pianki tapicerskiej. Ich autorką jest Małgorzata z bloga Odnawialnia. Zajrzyjcie koniecznie bo to kopalnia praktycznej wiedzy 🙂

pianka tapicerska jaką wybrać pianka tapicerska jaką wybrać

Jeśli chodzi o materiał to zdecydowałam się na Velvet Mustang – to rodzaj aksamitu, dość szorstki w dotyku ale dające efekt głębi. Materiał tapicerski zakupiłam w sklepie tapicerskim w Swarzędzu ( sklep oferuj również sprzedaż online).

jak zrobic zagłówek do łóżka diy 2

Przy wyborze materiału warto zwrócić uwagę na jego szerokość ( przeważnie 140 cm , ale występują również materiały z szerokością 280 lub 300 cm).

Do ramy będą przykręcone poszczególne płyty osb (docięte na wymiar 80 cm na 20 cm, grubość 1,2 cm) do których przymocujemy piankę.

jak zrobić zagłówek do łóżka diy

Niezbędnym elementem jest także rama takiego zagłówka, którą rozwiązaliśmy w bardzo prosty sposób. Wystarczy połączyć ze sobą 4 odcinki desek dociętych na wymiar (szczegóły znajdziecie poniżej).

Tutaj chciałabym się przyznać do jednego błędu i podpowiedzieć Wam jak go poprawić. Otóż nasze połączenie desek pod kątem 90 stopni niekoniecznie wygląda estetycznie. Zdecydowanie lepiej sprawdziłoby się przycięcie ich do 45 i połączenie w taki sposób jak wiedziecie poniżej.

jak zrobić zagłówek do łóżka

Oprócz tego będziemy potrzebować:

-włóknina tapicerska
-taker
-nożyczki
-wiertarka
-wkręty

Zagłówek do łóżka DIY – krok po kroku

#1

Na początku owijamy płytę OSB i piankę włókniną tapicerską.
Przy ucinaniu włókniny trzeba pamiętać, żeby uciąć jej „na zapas” aby przykryła całą piankę i płytę.
Do przymocowania używamy takera.
Nadmiar włókniny odcinany nożyczkami.

jak zrobić zagłówek do łóżka (6)

jak zrobić zagłówek do łóżka

#2.

Owijamy nasz panel zagłówka materiałem. Również pamiętamy o tym by uciąć materiał z zapasem.
Do przymocowania używamy takera.
Nadmiar materiału odcinany nożyczkami.
Staramy się ,aby górna i dolna część panela zagłówka była ładnie wykończona

jak zrobić zagłówek do łóżka

jak zrobić zagłówek do łóżka

#3.
I tak 8 razy, aż dojdziemy do takiego efektu.

jak zrobić zagłówek do łóżka

#4.
Obijamy również zewnętrzne krawędzie ramy ( te które będzie widać) w ten sam sposób co panele (czyli najpierw przymocowujemy włókninę takerem, a następnie materiał)

jak zrobić zagłówek do łóżka

Bardzo ważny punkt: krawędź górnej deski ramy musi być ucięta pod kątem 45 stopni, tak jak na zdjęciu. Jest to niezbędny element do tego, aby zamontować zagłówek.

jak zrobić zagłówek do łóżka

#5

Łączymy ze sobą ramę zagłówka za pomocą wkrętów.

#6

Następnie przymocowujemy poszczególne panele do ramy łóżka

Jak zamontować zagłówek do łóżka ?

Pewnie się zastanawiacie jak zamontować taki zagłówek do łóżka. Otóż w naszym przypadku nie jest on w ogóle montowany do łóżka ale do ściany.

Oczywiście można byłoby to wykonać, ale naszym zdaniem to zbędny element. Wystarczy, że zostanie przymocowany do ściany.

Jak przymocować zagłówek do ściany ?

Tak jak już wcześniej wspominałam, zagłówek jest przymocowany tylko do ściany (nie do łóżka).

Jak go przymocować? Spójrzcie na ten schemat.

jak przymocować zagłówek do ściany

Krawędź górnej ramy jest celowo docięta pod kątem 45 stopni. Tak aby „zahaczyć” ramę o drugą deskę (której krawędź jest również docięta pod kątem 45 stopni). Ta druga deska, o którą opiera się cały zagłówek jest przymocowana do ściany na kotwy chemiczne (do kupienia w markecie budowlanym).

Rozwiązanie jest bardzo proste i przede wszystkim działa.

Poniżej również zobaczcie filmik, w którym wszystko jest wyjaśnione.

Instrukcja jak przymocować zagłówek do ściany.

Jak zrobić zagłówek do łóżka ?

Efekt końcowy prezentuję Wam poniżej. Wiem, że ten kolor jest bardzo specyficzny i na pewno nie jest częstym wyborem do sypialni i w ogóle do wnętrz. Jest też dość trudnym kolorem do stworzenia palety barw, ale moim zdaniem efekt przeszedł moje oczekiwania i jest o wiele ciekawiej niż sobie to wyobrażałam.

jak zrobić zagłówek do łóżka diy

jak zrobić zagłówek do łóżka diy

jak zrobić zagłówek do łóżka diy

jak zrobić zagłówek do łóżka diy

To byłoby na tyle. Mam nadzieję, że już wiesz jak zrobić zagłówek do łóżka.

Jeśli spodobał Ci ten artykuł to będę ogromnie wdzięczna, jeśli poświęcisz minutkę i zostawisz komentarz bądź udostępnisz ten artykuł. To spowoduje, że dotrę do nowych osób, a na tym mi bardzo zależy.

Życzę Wam dużo pomysłów na urządzanie i świetnego dnia.

Alicja

Close