Jak urządzić wnętrze w stylu glamour? To bardzo częste pytanie, które dostaję od Was, moich obserwatorów, w prywatnych wiadomościach. Zadajecie pytania odnośnie tego jak urządzić konkretne pomieszczenie, czyli na przykład salon w stylu glamour lub sypialnię. Dlatego stworzyłam dla Was poradnik, w którym na konkretnych przykładach pokażę Wam jak krok po kroku urządzić wnętrze w stylu glamour.

Styl glamour – jakie ma cechy?

Zacznijmy od krótkiego opisu charakterystycznych cech tego stylu. Glamour, jak sama nazwa wskazuje, to z języka angielskiego „przepych, blask, bogactwo”. Ten styl jest elegancki, wytworny, kobiecy i nawiązujący do klasyki, ale jednocześnie pozwalający sobie na nutę szaleństwa i odstępstw od zasad klasycznego aranżowania wnętrz.

Styl glamour – jakie kolory?

Glamour kocha kolory, takie jak: fuksja, turkus, fiolet oraz żółty, które zazwyczaj stosowane są właśnie na dekoracjach. Postaw zatem na rzucające się w oczy poduchy, zasłony, pufę, zagłówek.

Glamour lubi także kolory pastelowe , takie jak pudrowy róż, błękit, mięta, szałwia.

Baza z kolei jest stonowana, przeważnie w jasnych, beżowych kolorach lub bieli, lub w pastelach, tworzy wtedy idealne tło dla wyrazistych kolorów.

Glamour to także kontrasty, czyli zestawianie np. bieli z czernią. Może występować także w schemacie achromatycznym, gdzie królują kolory: biały, czarny, szary i beżowy.

Oczywiście w tym stylu nie może zabraknąć srebra ani złota, które pięknie dopełniają kolory pastelowe lub te bardziej nasycone.

kolory glamour

Jak urządzić sypialnię w stylu glamour?

Dobrze, to teraz konkrety 🙂 Zajmiemy się poszczególnym pomieszczeniem i wyborem konkretnych mebli do niego. Na początek sypialnia. Oczywiście najważniejszym elementem będzie łóżko. Najlepiej sprawdzi się łóżko z dużym pikowanym zagłówkiem, wykonanym z miękkich, połyskujących tkanin, jak plusz, aksamit lub welwet. Pikowanie może być bardziej nowoczesne w formie pionowych pasów, lub tradycyjne (tzw. pikowanie chesterfield lub karo).

Poniżej znajdziesz kilka przykładów takich łóżek. Zwróć uwagę, że w tym stylu możesz postawić na łóżko w kolorze neutralnym (szarość, beż, ecru) lub w kolorze akcentującym (pudrowy róż, granat, koral, zieleń).

jak jurządzić wnętrze w stylu glamour
1,2,3,4 (zgodnie z ruchem wskazówek zegara)

jak jurządzić wnętrze w stylu glamour
1,2,3,4 (zgodnie z ruchem wskazówek zegara)

Jak urządzić salon i jadalnię w stylu glamour?

Ten styl lubi elegancję i szyk więc nie może zabraknąć takich tkanin. Meble tapicerowane są wykonane z wszelkiego rodzaju pluszu: aksamit, welur, welwet, z kolei poduszki dekoracyjne, lub zasłony z  tkanin które się błyszczą,  i lśnią (np z .elementami  cekinów, brokatu, lśniącymi drobinkami). Dla zbalansowania faktur używa się imitacji  futra (na poduszkach, skórach, kocach). Rzadziej, choć również stosuje się skórę jako materiał obiciowy.

W salonie oczywiście nie może zabraknąć sofy lub narożnika. Zasada przy wyborze jest podobna co do łóżka- dobrze jeśli sofa będzie pikowana, wykonana z miękkiego materiału typu welur, welwet lub aksamit.

Do sofy dobieramy fotele w stylu glamour. Bardzo często wybieramy je w kolorze innym niż sofa, czyli w kolorze akcentującym takim jak granat, zieleń czy róż. Podobnie jak w innych meblach tapicerowanych – wybierz te z połyskującym efektem oraz pikowaniem – dzięki temu stworzysz elegancką i wyrafinowaną aranżację.

fotele glamour

Jakie z kolei powinny być krzesła w stylu glamour? Oczywiście nie może zabraknąć złotych lub srebrnych elementów, które pojawiają się w formie nóżek lub okuć na oparciu. Oparcia krzesła są zazwyczaj pikowane, tak jak pozostałe meble tapicerowane. Jeśli z kolei decydujesz się na stół ze złotymi nogami, możesz wówczas wybrać krzesła z czarnymi nóżkami – dla zbalansowania całej aranżacji.

krzesła glamour

Meble w stylu glamour swoim kształtem odnoszą się do klasycznych rozwiązań ale są bardziej urozmaicone poprzez zastosowanie nowoczesnych materiałów jak plastik, chrom, powierzchnie lustrzane. Meble są wykończone na wysoki połysk, mają często lustrzane fronty. Nie może oczywiście zabraknąć szklanych stolików, konsoli z chromowanymi lub pozłacanymi podstawami.

Dekoracje w stylu glamour?

Oprócz najważniejszych elementów wyposażenia, nie może zabraknąć również dekoracji. Poniżej znajdziesz listę najczęściej stosowanych dodatków do wnętrz w stylu glamour.

  • Biało-czarne obrazy w lustrzanych lub chromowanych ramach.
  • Biało-czarne zdjęcia gwiazd Hollywood, często w stylu retro z lat 20.
  • Dekoracje ścian: sztukateria, lustra, obrazy, tapety w pasy i zygzaki.
  • Dywany w tradycyjne wzory: pasy, zygzaki.
  • Podnóżki pikowane, często w kolorze akcentującym.
  • Zasłony wykonane z aksamitu, weluru lub materiałów lśniących.
  • Lustra w chromowanych lub lustrzanych ramach.

Mam nadzieję, że już teraz urządzanie wnętrz w stylu glamour nie ma przed tobą tajemnic.

Close