Mała łazienka to wymagająca przestrzeń pod względem aranżacyjnym. Niewielki metraż i konieczność zmieszczenia na nim długiej listy elementów wyposażenia zmusza do poszukiwania pomysłowych rozwiązań i sposobów na wizualne powiększenie pomieszczenia. Jednym z takich rozwiązań jest na pewno dobrze zaplanowane i rozmieszczone oświetlenie małej łazienki. Jeśli sam zastanawiasz się akurat jak zrobić to dobrze, mamy dla Ciebie kilka praktycznych porad.

Rozplanowanie oświetlenia w małej łazience

Projektując oświetlenie w małym pomieszczeniu, pamiętaj o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze, należy rozmieścić punkty świetlne w taki sposób, aby cała przestrzeń była dobrze oświetlona. W przypadku małej łazienki nie powinieneś mieć z tym większych problemów. Chyba że jest to pomieszczenie o bardzo specyficznym układzie, np. bardzo wąskie i długi lub w kształcie litery L.

W przeciwieństwie do innych pomieszczeń w domu w łazience nie wystarczy zadbać o odpowiednie oświetlenie sufitowe. Dlaczego? Pamiętaj, że stojąc pod lampą, rzucasz cień, który znacznie utrudni wykonywanie wielu czynności pielęgnacyjnych czy upiększających. Z tego względu poza oświetleniem sufitowym w małej łazience zadbaj także o odpowiednie oświetlenie lustra i całej strefy umywalkowej.

Bardzo ważne jest też odpowiednie dobranie mocy i barwy światła do małej łazienki. Standardowa moc światła to 200 lumenów na każdy m2 łazienki. W pomieszczeniu o powierzchni 6m2 postaw więc na źródła światła o mocy przynajmniej 1200 lumenów. Wartość ta powinna być większa, jeśli urządzasz łazienkę w ciemnych kolorach. Pamiętaj jednak, że zbyt jaskrawe, białe światło może wprowadzić do łazienki surowy i niegościnny klimat. Lepiej postawić na cieplejszą barwę światła, która będzie imitować naturalne dziennie oświetlenie.

Dlaczego odpowiednie oświetlenie małej łazienki jest tak ważne?

  • Ze względów czysto funkcjonalnych. W łazience robimy makijaż, golimy się, układamy włosy. Wszystkie te czynności wymagają odpowiedniego oświetlenia.
  • Oświetlenie w małej łazience wpływa nie tylko na komfort, ale także na bezpieczeństwo korzystania z tego pomieszczenia.
  • Odpowiednie natężenie i barwa światła pozwolą Ci optycznie powiększyć małą łazienkę.
  • Nie bez znaczenia są też kwestie czysto estetyczne. Odpowiednio dobrane lampy łazienkowe (np. https://komfort.pl/k/lazienkowe) pełnią także funkcję dekoracyjną i uzupełniają aranżację tego pomieszczenia.

Lampa sufitowa do małej łazienki

Centralnym punktem oświetleniowym każdej łazienki, również tej niewielkiej jest lampa lub lampy sufitowe. W małym pomieszczeniu najlepiej sprawdzą się sufitowe oprawy LED lub energooszczędne plafony. Minimalistyczna lampa sufitowa rozświetli całą przestrzeń, nie zajmując przy tym cennej powierzchni. Na lampy wiszące jak, np dostępne na: https://komfort.pl/k/oswietlenie-dekoracyjne?typ_produktu_oswietlenie=lampy-wiszace modele zdecyduj się raczej w aranżacji salonu czy sypialni. Chyba, że urządzasz łazienkę z bardzo wysokim stropem.

Ciekawą opcją jest też lampa sufitowa z regulowanym natężeniem światła. Pozwoli to stworzyć różne nastroje w zależności od potrzeb.

Oświetlenie lustra i umywalki w małej łazience

Kolejnym niezbędnym elementem oświetlenia w małej łazience jest źródło światła przy lustrze nad umywalką. Wspominaliśmy już, że to właśnie w obrębie strefy umywalkowej wykonuje się wiele czynności wymagających precyzji i dobrego światła. Jak więc dobrze oświetlić lustro w małej łazience?

Bardzo popularnym i praktycznym rozwiązaniem są kinkiety łazienkowe umieszczone po obu stronach lustra. Dzięki temu twarz osoby stojącej przed lustrem jest równomiernie oświetlona. Dobrym pomysłem jest montaż kinkietów z regulowanym kierunkiem strumienia światła. Dzięki temu dostosujesz kąt padania światła do swoich potrzeb.

Alternatywnym rozwiązaniem, które zyskuje coraz większą popularność, są też lustra łazienkowe ze zintegrowanym oświetleniem LED. Jest to opcja nie tylko praktyczna, ale także energooszczędna.

Warto też zadbać o dodatkowy punkt świetlny nad umywalką. Może to być wbudowana w szafkę mała lampka lub dodatkowy plafon. Dzięki temu twarz nie będzie zacieniona podczas codziennych czynności pielęgnacyjnych.

Close