Urządzając nową kuchnię od zera, warto pokusić się o własny projekt zabudowy. Kuchnia na wymiar jest rewelacyjnym wyborem dla osób, które cenią sobie nietuzinkowe, nietypowe rozwiązania skrojone idealnie pod swoje wymagania. Wykonana na zamówienie zabudowa pozwala na maksymalne wykorzystanie miejsca, jakie oferuje pomieszczenie przeznaczone na kuchnię. Na co warto zwrócić uwagę podczas projektowania kuchni na wymiar? Sprawdź, o czym lepiej nie zapomnieć i jakie dodatki mieć na uwadze!

 1. Przemyślany projekt kuchni marzeń od A do Z
 2. Lokalizacja kuchni, kiedy plan domu nie jest gotowy
 3. Meble kuchenne — podział pomieszczenia na strefy
 4. Z jakich materiałów korzysta się podczas tworzenia zabudowy?
 5. Jakie są ceny kuchni robionych na wymiar?
 6. Tanie meble kuchenne — gdzie je znaleźć?
 7. Gdzie zamówić szafki kuchenne na wymiar?
kuchnia na wymiar

Przemyślany projekt kuchni marzeń od A do Z

Kuchnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w naszych domach. Aby służyła jak najlepiej, należy zaprojektować ją według własnych oczekiwań. Najistotniejszym zagadnieniem są jej cechy użytkowe, które wpływać będą na jej użytkowanie. A jak wiadomo, z kuchni korzysta się codziennie, a nawet kilka razy dziennie. Aranżacja kuchni przy pomocy zabudowy to w wielu przypadkach najlepsze rozwiązanie, choć nie najtańsze. Projekt kuchni wymaga zdecydowania się na jeden z kilku dostępnych układów:

 • kuchnia prosta,
 • kuchnia w kształcie litery L,
 • kuchnia równoległa,
 • kuchnia w kształcie litery U,
 • kuchnia z wyspą.

Układy te nieco się od siebie różnią i wymagają całkiem innej zabudowy. Wybór konkretnego w pewien sposób uzależniony jest od powierzchni, jaką dysponujemy.

Lokalizacja kuchni, kiedy plan domu nie jest gotowy

Często inwestorzy zaczynają zastanawiać się nad wyglądem i aranżacją swojego domu jeszcze wtedy, gdy nie jest gotowy, a projektu nie ma nawet na papierze. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ można zdecydować o wielu istotnych aspektach. Ogromne znaczenie ma wielkość kuchni i jej usytuowanie względem salonu czy pozostałych pomieszczeń strefy dziennej. Duże kuchnie uważane są za ekskluzywne kuchnie.

Aktualnie inwestorzy bardzo chętnie decydują się na kuchnię otwartą. Wprowadza to jednak konieczność urządzenia jej tak, by kolorystycznie pasowała do salonu. Kuchnia zamknięta to ogromna swoboda w jej urządzaniu, a także w doborze koloru mebli kuchennych.

Meble kuchenne — podział pomieszczenia na strefy

Warto wiedzieć, że kuchnie projektujemy tak, by tworzyła swego rodzaju strefy. Każda ze stref funkcjonalnych odpowiada za inne czynności. By dobrze urządzić kuchnię, można podzielić ją na strefę zapasów, przechowywania, strefę mokrą, strefę przygotowywania posiłków oraz strefę gotowania. Pierwsza strefa to miejsca, w których znajduje się lodówka czy szafki z produktami. Drugą strefę tworzą szafki na naczynia. Trzecia z nich to zlewozmywak z koszem na śmieci i zmywarką. Do czwartej strefy należeć będą blaty kuchenne oraz wyspa i niezbędne przyrządy, a ostatnia z nich to kuchenka i opcjonalnie piekarnik. Jeśli szukasz blatów kuchennych odwiedź https://allegro.pl/kategoria/kuchnia-blaty-kuchenne-260673.

Z jakich materiałów korzysta się podczas tworzenia zabudowy?

Niezależnie od tego, czy chcesz urządzić małą kuchnię, czy dużą, z pewnością warto wiedzieć, jakie materiały masz do wyboru. Nowoczesna kuchnia powinna być nie tylko bogata w funkcjonalne rozwiązania. Użyte materiały muszą być maksymalnie wytrzymałe i estetyczne jednocześnie. Do dyspozycji każdego inwestora są płyty MDF przystępne cenowo, jak i meble z forniru czy litego drewna. W przypadku blatu warto zastanowić się nad naturalnym kamieniem, który jest bardzo trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Każdy z wymienionych wyżej materiałów dostępny jest w wielu wersjach kolorystycznych.

Jakie są ceny kuchni robionych na wymiar?

Nowoczesne meble robione na wymiar nie są tanie i to warto wiedzieć już na początku. Jest to kwestia wyboru konkretnych materiałów, indywidualnego projektu, ale też pracy, jaką musi włożyć firma czy osoba podczas wykonywania tych mebli. Zamawiając kuchnię na wymiar, trzeba mieć świadomość, że jest to znacznie większa inwestycja, aniżeli w przypadku zwykłych kuchni kupowanych w salonie, już gotowych. Ceny mebli kuchennych robionych na wymiar to też kwestia tego, że zabudowa ta nie rozleci się po kilku latach. Jest to poważna inwestycja w przyszłość.

Tanie meble kuchenne — gdzie je znaleźć?

Nie wszystkich stać, aby urządzić kuchnię według indywidualnych potrzeb. Nie jest to inwestycja na każdą kieszeń. Na szczęście wiele salonów oferuje również kuchnie gotowe. Można z nich wybrać takie, które najlepiej będą pasować wymiarem, jak i kolorem. Nie zaszkodzi również sprawdzić, czy nie ma w innych sklepach podobnych, jednak różniących się detalami.

Gdzie zamówić szafki kuchenne na wymiar?

Meble na wymiar zamawia się zwykle w firmach specjalizujących się w tym bądź u lokalnego stolarza. Warto sprawdzać też oferty zamieszczane w sieci, które mogą być atrakcyjne cenowo. Jednak same meble to nie wszystko! Kuchnia to też liczne dodatki i akcesoria, które będą mówić o niej wiele. Przykładem są uchwyty do szafek, wieszaki na akcesoria do gotowania czy baterie kuchenne dostępne na https://allegro.pl/kategoria/kuchnia-baterie-kuchenne-46125.

Close