Przed nami długie jesienne i zimowe wieczory. Warto więc pomyśleć o tym jak dobrze doświetlić nasze wnętrza aby przebywało się nam w nich przyjemnie i przytulnie. Dlatego dziś zdradzę Wam podstawowe zasady tego w jaki sposób wybrać oświetlenie dekoracyjne, na co zwrócić uwagę, dlaczego w ogóle jest ono tak ważne. Zaczynamy.

Co to jest oświetlenie dekoracyjne?

W projektowaniu wnętrz, planując oświetlenie, wyróżniamy trzy podstawowe warstwy: ogólną funkcyjną i dekoracyjną. Oświetlenie ogólne ma za zadanie doświetlić dane pomieszczenie, w taki sposób, aby zapewnić swobodne poruszanie się po nim. Powinno być równomiernie rozłożone, miękkie, raczej nie skupione w jednym punkcie (nie sprawdzi się tutaj zatem jedna lampa zawieszona za środku salonu). Oświetlenie funkcyjne, jak sama nazwa nam to podpowiada, służy do wykonywania określonych czynności (np. przygotowywanie posiłków przy  blacie kuchennym, robienie makijażu przy lustrze itd.). To oświetlenie powinno być jak snop światła, które mocno doświetli wybraną powierzchnię. I mamy jeszcze oświetlenie dekoracyjne. Jego głównym zadaniem jest tworzenie przytulnej, wyciszającej atmosfery. Powinno być zatem miękkie, rozproszone, delikatne. W tej roli dobrze sprawdzą się lampy stołowe czy delikatne oświetlenie ledowe.

Warto pamiętać, że podstawową zasadą w projektowaniu oświetlenia jest zastosowanie wszystkich trzech jego warstw w danym pomieszczeniu.

Oświetlenie dekoracyjne – rodzaje opraw.

Oświetlenie dekoracyjne możemy uzyskać za pomocą różnych rodzajów opraw oświetleniowych, umieszczając je w wybranych obszarach pomieszczenia. Przedstawię Ci teraz kilka konkretnych rozwiązań. Wszystkie z nich znajdziesz w sklepie internetowym Emako.pl.

Lampa stołowa – na przykład na komodzie lub w konsoli. Postawiona w rogu pomieszczenia optycznie złagodzi ostre kąty, a światło padające przez otwarty klosz optycznie podwyższy pokój.

Warto zwrócić tutaj uwagę na rodzaj klosza. Dobrze, jeśli będzie miał kształt cylindryczny, ponieważ światło rozchodzi się zarówno ku górze jak i ku dołowi ( a to jest duża zaleta, ponieważ światło skierowane w górę optycznie podwyższa pomieszczenie).

oświetlenie dekoracyjne
oświetlenie dekoracyjne

Do oświetlenia dekoracyjnego świetnie sprawdzi się także klosz mleczny, ponieważ daje rozproszone i delikatne światło.

oświetlenie dekoracyjne

Wskazówka: Do oświetlenia dekoracyjnego możemy także wykorzystać lampy biurkowe, które mają te przewagę, że możemy regulować ich wysokość oraz kąt nachylenia światła. Tutaj wprawdzie mamy skupiony snop światła, ale dzięki temu możemy wyeksponować jakąś ważną dla nas dekorację.

oświetlenie dekoracyjne

Lampa podłogowa – ta z kolei forma oświetlenia świetnie sprawdzi się postawiona w salonie obok sofy lub fotela. Dobrym miejscem będzie dla niej także korytarz, zwłaszcza jeśli zależy nam aby oświetlić ciąg komunikacyjny. Oprócz tworzenia przytulnej atmosfery takie lampy optycznie podwyższają pomieszczenia.

oświetlenie dekoracyjne
oświetlenie dekoracyjne
oświetlenie dekoracyjne

Oświetlenie dekoracyjne do pokoju dziecka

Urządzając pokój dla dziecka nie możemy zapomnieć o tworzeniu przytulnej, bezpiecznej atmosfery, oraz stworzenia optymalnych warunków do wyciszenia się przed snem. Dlatego w tym pokoju szczególnie powinniśmy zaplanować oświetlenie dekoracyjne. Z pomocą przygodzą nam girlandy, lampki led, czy lampki nocne. Dobrze wybrać modele na baterie – dzięki temu będziemy mieć pewność, że zapewnimy bezpieczeństwo dziecku. Poniżej znajdziesz tylko kilka propozycji z szeroko dostępnej oferty sklepu Emako.pl

Lampki ledowe lub nocne będą piękną dekoracją na półkach, tuż obok książek czy maskotek Twojego dziecka.  Girlandy świetnie sprawdzą się nad łóżkiem lub jak samodzielna ozdoba na ścianie.

oświetlenie dekoracyjne
oświetlenie dekoracyjne
oświetlenie dekoracyjne


Podsumowując, przy wyborze oświetlenia dekoracyjnego, powinniśmy kierować się przede wszystkim tym, aby dawało ono delikatne, rozproszone światło. W tym celu wybierajmy lampy o cylindrycznym kształcie lub mlecznym kloszu. Z kolei do pokoju dziecka możemy wybrać coś bardziej fantazyjnego, jak lampki ledowe czy girlandy.

Close