Dziś chciałabym Wam przybliżyć temat wyboru dywanu do Waszych wnętrz, zwłaszcza w kontekście stylu Modern Classic.

Dywan to często niedoceniany element wystroju naszych wnętrz, a niepotrzebnie, bo odgrywa znaczącą rolę w tym, jak odbieramy przestrzeń. Dlaczego? Otóż dodaje wnętrzom przytulności i ciepła, wnosi teksturę, może być nośnikiem koloru, wyznacza strefy w pomieszczeniu, dodaje elegancji, może optycznie powiększyć przestrzeń (jeśli jest dobrze dobrany, ale o tym jak to zrobić dowiesz się za chwilę).

Na co zwrócić uwagę wybierając dywan?

Jest kilka ważnych punktów, na które powinnaś zwrócić uwagę:

  • dobór pod względem rozmiaru (skali i proporcji)
  • dobór pod względem stylu
  • dobór pod względem rodzaju materiału
  • dobór pod względem rodzaju pomieszczenia

Dywan do salonu – jaki rozmiar?

Zacznijmy od  rozmiaru, bo to właśnie on będzie grał kluczową rolę przy wyborze odpowiedniego dywanu. Aby dobrze Ci to wyjaśnić przygotowałam kilka rysunków wraz z krótkim podsumowaniem.

W salonie wybierz taki rozmiar dywanu, aby wszystkie przednie nogi mebli (sofy, foteli lub narożnika) były postawione na dywanie. Najczęstszy błąd to miniaturowy dywan na środku pokoju tylko pod stolikiem kawowym. Czy widzisz jak niedobrane są proporcje na rysunku po prawej stronie? Czy nie wydaje Ci się, że taki rozmiar optycznie pomniejsza pokój?

Dywan do sypialni – jaki rozmiar?

W sypialni wybierz taki rozmiar dywanu, aby wystawał poza ramę łóżka z każdej strony ok. 60 cm. Zwróć uwagę jak nieodpowiedni rozmiar (rysunek po lewej stronie) zniekształca optycznie całe pomieszczenie. Na rysunku po prawej widać, że rozmiar dywanu korzystnie wpływa na proporcje pomieszczenia oraz dodatkowo mamy dużą powierzchnię z każdej strony, aby swobodnie z niego korzystać.

Dywan do jadalni – rozmiar

W jadalni wybierz taki rozmiar, aby odsuwając krzesło po odejściu od stołu, nadal znajdowało się na dywanie.  Zatem dywan powinien być większy o ok. 75-90 cm z każdej strony, abście mieli możliwość wysuwania krzesła bez obawy, że przesuną się poza krawędzie dywanu.

Dywan w stylu modern classic.

Wzór (a czasami materiał z jakiego wykonany jest dywan) jest zależny od stylu naszych wnętrz. Dobrze, to w takim razie jakie dywany proponuję do stylu Modern Classic?

Jak już pewnie wiesz z moich relacji na Instagramie (gdzie szczegółowo dzielę się opisem tego stylu) Modern Classic to połączenie nowoczesności i ponadczasowej klasyki.  Zatem jeśli chodzi o wybór konkretnego wzoru dywanu kierowałabym się dwoma podrodzajami – albo decydujemy się na bardziej nowoczesny wzór, albo idziemy w klasyczne wzory. Od czego to zależy? Od innych elementów we wnętrzu. Na przykład jeśli nasza sofa ma bardziej klasyczny wygląd – wybierzmy nowoczesny dywan, jeśli z kolei sofa jest bardziej nowoczesna postawmy na klasyczny dywan. W tym stylu chodzi o balans między tym co znane, klasyczne i ponadczasowe, a tym co współczesne.

Chciałam Ci teraz przedstawić kilka proponowanych wzorów. Wszystkie z nich pochodzą ze sklepu internetowego panidywanik.pl

Dywan klasyczny

Dywany w klasyczne wzory, z rozetą oraz ramką dookoła. Wzory są bogate, ale zauważ, że dzięki stonowanym kolorom nie wybijają się na pierwszy plan, a ładnie komponują z resztą elementów w pokoju.

dywan klasyczny
1,2,3,4
1,2

Dywan nowoczesny

Dywan nowoczesny w geometryczne wzory, to częsty wybór w stylu Modern Classic. Wybrałam dla Was cztery, najlepsze moim zdaniem, wzory.

dywan nowoczesny
1,2,3,4

Dywany pluszowe

Dywany pluszowe w jednolitym kolorze, to klasyk, który sprawdzi się idealnie w stylu Modern Classic. Najczęściej wybiera się te w kolorach neutralnych, czyli beż, szarość, kawa z mlekiem, kaszmir. Najlepiej sprawdzą się w aranżacji, gdzie inne elementy wyposażenia mają już jakiś wzór (typu kwiaty, kratka) – wówczas stanowią spokojne tło pomieszczenia.

dywany pluszowe
1,2,3

Jak wybrać dywan- wskazówki

Na koniec mam jeszcze dla Ciebie kilka ważnych wskazówek:

  • świetnym sposobem by sprawić aby pomieszczenie było spójne jest wybranie dywanu  w takich kolorach jakie pojawiają się na innych elementach wyposażenia 
  • kolor i wzór najlepiej dobrać na końcu, kiedy mamy już najważniejsze elementy wyposażenia, zestawiając ze sobą inne tekstylia jak zasłony czy poduszki dekoracyjne
  • jeśli chcesz zwizualizować sobie rozmiar dywanu narysuj jego obrys za pomocą taśmy malarskiej
  • jeśli nie chcesz, aby dywan się przesuwał, wybierz dywan antypoślizgowy, ze specjalną matą od spodu dywanu

Dywan w stylu modern classic – inspiracje.

Na koniec mam dla Was kilka inspiracji, jak takie dywany można zaaranżować.

Close