Jak urządzić małą łazienkę? I pisząc „małą” mam na myśli taką nawet o powierzchni 3 m kw. Często przeglądam ogłoszenia mieszkań, zwłaszcza tych z rynku pierwotnego i obserwuje, że łazienki są  coraz mniejsze. 5 m kw  to już prawie luksus, a bardzo często zdarzają się własnie te z 3 m kw. Jak zatem urządzić tak niewielką przestrzeń by pomieściła wszytko to co niezbędne a przy tym wyglądała ładnie?

Dziś opisuję triki, które warto zastosować w bardzo małej łazience aby urządzić ją wygodnie, funkcjonalnie i przestronnie.

Jak urządzić małą łazienkę?

L U S T R A

Jak urządzić małą łazienkę? Zawieś lustra. Może i banalne ale niezwykle praktyczne 🙂 Lustra to najłatwiejszy i najszybszy sposób by powiększyć przestrzeń. Odbijają światło i powiększają pomieszczenie a dodatkowo je rozjaśniają.

Gdzie zastosować lustro?

  • nad umywalką
  • na ścianie (najlepiej na całej wysokości pomieszczenia od podłogi do sufitu )
  • na frontach szafek
  • pod sufitem
  • lustra w formie kafelek

Zobaczcie kilka zdjęć, które idealnie ilustrują magię luster.

jak urządzić małą łazienkę

jak urządzić małą łazienkę w blokach

jak urządzić małą łazienkę

jak urządzić małą łazienkę w bloku

Jak urządzić małą łazienkę w blokach?

JASNE KOLORY

Kolejne bardzo proste i efektowne rozwiązanie. Jeśli wybierzesz jasne i chłodne odcienie do małej łazienki, spowoduje to optycznie oddalanie się ścian od siebie. Nie musisz wybierać białego koloru, jeśli nie lubisz białych łazienek. Ważne jest to, aby kolor był stonowany, pastelowy w neutralnym i ponadczasowym odcieniu.  Mimo, że klasyka dla niektórych jest nudna, w łazience się sprawdzi i jest bezpiecznym rozwiązaniem. Trendy szybko przemijają a łazienki nie będziesz zmieniać tak często.

jak urządzić małą łazienkę zdjęcia jak urządzić małą łazienkę zdjęcia

Jak urządzić małą łazienkę w bloku?

PODWIESZANE URZĄDZENIA I MEBLE

Dzięki zastosowaniu podwieszanych systemów nie zastawiasz posadzki i optycznie powiększasz jej powierzchnie. Oprócz tego takie rozwiązaniem jest praktyczne ze względu na utrzymaniu czystości (łatwy dostęp do całej posadzki).

Polecam podwieszaną szafkę, umywalkę i sedes.

jak urządzić małą łazienkę z wanną jak urządzić małą łazienkę z wanną

Jak urządzić małą łazienkę ?

UNIKAJ KONTRASTÓW

Zbyt mocne  i częste kontrasty kolorów przytłaczają pomieszczenie i dodatków wprowadzają chaos. Kolejny raz sprawdza się się zasada, że im mniej tym lepszy efekt. Lepiej wybierz schemat monochromatyczny lub harmonijny o którym pisałam w tym wpisie.

Jak urządzić małą łazienkę?

DUŻY FORMAT PŁYTEK

Spójrz na  poniższe porównanie. Który schemat płytek wygląda bardziej przestronnie? Zastosowanie małych płytek spowoduje pocięcie przestrzeni małe kawałki i optycznie ją pomniejszy. Dlatego do małych łazienek użyj dużego formatu płytek.

       jak urządzić małą łazienkę

Jak urządzić małą łazienkę zdjęcia

BŁYSZCZĄCE POWIERZCHNIE

Błyszczące płytki, powierzchnia szafek czy drzwi będą działać jak lustra, które odbijają światło i powodują efekt powiększenia. Możesz wybrać błyszczące płytki na całej powierzchni, a jeśli jesteś zwolennikiem matu, to błyszczącą powierzchnię możesz przemycić w formie mozaiki.

Jak urządzić małą łazienkę zdjęcia

PRYSZNIC WIDMO

Jeśli zdecydowałeś się na prysznic w swojej małej łazience to świetnym rozwiązaniem będzie transparentny prysznic , który wszystkie swoje ścianki ma wykonane ze szkła. Dobrym rozwiązaniem będzie także walki-in czyli prysznic bez brodzika. Unikniemy wtedy podziału powierzchni posadzki. Jeśli z przyczyn technicznych musisz zamontować kąpielisko, doradzam wyłożenie go takimi samymi płytkami co posadzka. Dzięki temu granica między powierzchniami jest zatarta a Ty zyskasz przestrzeń.

jak urządzić małą łazienkę w bloku bez okna jak urządzić małą łazienkę 3m2 jak urządzić małą łazienkę z prysznicem i pralką

Jak urządzić małą łazienkę

A MOŻE FOTOTAPETA ?

Świetnym rozwiązaniem jest zdjęcie z perspektywą jednozbiegową. Stworzy w łazience niesamowitą iluzję. Prawda że masz wrażenie jakbyś chciał wejść dalej?

jak urządzić małą łazienkę jak urządzić małą łazienkę

Jak urządzić małą łazienkę z wanną?

OŚWIETLENIE

Oświetlenie ma moc! Dzięki niemu stworzysz głębie, rozjaśnisz kąty wydłużysz optycznie przestrzeń. Rozwiązań jest wiele, na przykład: oświetlanie nad lustrem, przy suficie, przy podłodze, we wnękach.

jak urządzić małą łazienkę jak urządzić małą łazienkę zdjęcia jak urządzić małą łazienkę w ze skosem

Jak urządzić małą łazienkę zdjęcia

IM MNIEJ TYM LEPIEJ

Zredukuj do minimum ilość rzeczy widocznych w łazience. Schowaj kosmetyki, urządzenia, środki czystości do szafek lub koszy. Ogranicz również dekoracje, lepiej wybrać zaledwie kilka i większych rozmiarów. Uporządkowana przestrzeń bez małych bibelotów jest tym co małe łazienki lubią 🙂

jak urządzić małą łazienkę jak urządzić małą łazienkę

Czy już teraz wiesz jak urządzić małą łazienkę?

O jakich innych przydatnych  informacjach chcielibyście dowiedzieć się z moich artykułów? Jestem otwarta na Wasze sugestie. Dajcie znać w komentarzu, prześlijcie maila, lub po prostu napiszcie na FB lub IG.

Jeśli uznacie, że komuś może się przydać ten artykuł, to podzielcie się nim na Facebooku lub e-mailowo.
Urządzajcie się ! Do kolejnego napisania

Alicja

Close