Jak urządzić kuchnię? Co i gdzie rozplanować aby przygotowywanie posiłków było wygodne? Gdzie umieścić piekarnik a gdzie lodówkę?
Te i inne pytania pewnie mnożą się w Twojej głowie podczas urządzania kuchni.
Dlatego przychodzę dziś z pomocą i wskazówkami jak urządzić kuchnię by była przede wszystkim praktyczna. Bo właśnie praktyczność w kuchni jest najważniejsza.
Dlaczego układ jest taki ważny?
Odpowiedni układ urządzeń i mebli zapewni Ci:
– wygodę w trakcie przygotowywania posiłków: bo będziesz mieć blisko ze zlewu do zmywarki , albo ze zmywarki do szafek gdzie przechowujesz naczynia
– płynność pracy : zastanów się jakie czynności wykonujesz np. w trakcie robienia obiadu; wyciągasz składniki z lodówki, część z nich myjesz a część odkładasz do krojenia, potem kroisz/mieszasz i potrzebujesz do tego dużej przestrzeni blatowej, a następnie wkładasz do garnka/patelni/piekarnika
– swobodę ruchów – odpowiednia ilość blatu roboczego zapewni Ci potrzebne miejsce do krojenia/mieszania/
– oszczędność czasu -bo nie tracisz czasu na „długodystansowe”bieganie po swojej kuchni gdy chcesz np. odcedzić makaron 🙂
Żeby potocznie mówiąc „ogarnąć” cały ten układ w kuchni wystarczy znać jedną podstawową zasadę, która nosi nazwę trójkąta roboczego.
Czym jest trójkąt roboczy?
Są takie elementy wyposażenia bez których kuchnia nie może istnieć. Są to: zlewozmywak, lodówka i kuchenka.
I właśnie te trzy elementy tworzą podstawę trójkąta roboczego. Zgodnie z nią rogi trójkąta wyznaczają usytuowanie zlewu, lodówki i kuchenki.
Znasz już podstawy, ale jak się za to zabrać w praktyce?
Poniżej przedstawiam możliwe układy funkcjonalne kuchni. Specjalnie na potrzeby tego artykułu stworzyłam pomocnicze schematy, aby w prosty sposób przedstawić różne możliwości jak urządzić kuchnię.
Zaznaczam, że są to uproszczone schematy, które zawierają trzy podstawowe i najważniejsze elementy (oprócz nich może mieć przecież: zmywarkę, mikrofalę, oddzielny piekarnik, robot kuchenny, ekspres do kawy, blender, pochłaniacz).
Celowo nie umieszczam tych elementów na rysunkach, by były one maksymalnie przejrzyste i zrozumiałe.
Po drugie tematem tego artykułu jest przedstawienie układu funkcjonalnego, inne kwestie opiszę w kolejnych artykułach.
Jeszcze jedna kwestia: poniższe układy są przedstawione dla osób praworęcznych. Jeśli jesteś leworęczny – rozmieść urządzenia w odwrotnym kierunku.
UKŁAD JEDNOLINIOWY
UKŁAD DWULINIOWY
UKŁAD W KSZTAŁCIE LITERY L
UKŁAD W KSZTAŁCIE LITERY U
UKŁAD W KSZTAŁCIE LITERY G
UKŁAD Z WYSPĄ
Który układ jest najbardziej praktyczny?
Często układ podyktowany jest metrażem naszej kuchni i wówczas jesteśmy zmuszenia z góry do wyboru konkretnego rozmieszczenia (głównie jednoliniowego). Jeśli możesz w swoim wnętrzu rozważyć różne opcje układu to na pierwszym miejscu polecałabym układ L, dwuliniowy i z wyspą a następnie U i G.
Układ jednoliniowy jest najmniej ergonomiczny, aczkolwiek jak najbardziej poprawny jeśli zastosujemy odpowiednią kolejność urządzeń i stref.
Pamiętaj o odległościach i blacie roboczym
Planując rozmieszczenie urządzeń w kuchni zwróć uwagę nie tylko na ich umiejscowienie ale odpowiednią odległość pomiędzy nimi oraz na wydzieleniu blatu roboczego.
Między lodówką a zlewem warto zostawić miejsce na odłożenie produktów wymagających umycia przed włożeniem do lodówki, np. po zrobieniu zakupów.
Na prawo od zlewu warto zaplanować duży blat roboczy. Blatu nigdy za wiele, im będzie dłuższy tym lepiej 🙂
Na prawo od kuchenki warto zostawić miejsce na odłożenie gorących garnków lub mieszadeł.
Już teraz wiesz jak urządzić kuchnię?
O jakich innych przydatnych informacjach chcielibyście dowiedzieć się z moich artykułów? Jestem otwarta na Wasze sugestie. Dajcie znać w komentarzu, prześlijcie maila, lub po prostu napiszcie na FB lub IG.
Jeśli uznacie, że komuś może się przydać ten artykuł, to podzielcie się nim na Facebooku lub e-mailowo.
Urządzajcie się ! Do kolejnego napisania
Alicja