Parterowy czy piętrowy? Oczywiście chodzi tutaj o dom, w którym z założenia będziemy mieszkać do końca życia. Kilka rodzin z mojego najbliższego otoczenia staje właśnie przed takim dylematem… I obserwuję, że podjęcie decyzji wcale nie jest takie łatwe… Dlatego w tym artykule postanawiam przedstawić Wam różne punkty widzenia na temat domu parterowego i piętrowego. Uważam, że najważniejsze jest to, aby przed podjęciem decyzji, być świadomym wszystkich zalet i wad danego wyboru, by podjąć optymalne na daną chwilę rozwiązanie.
To zaczynamy!
Porównanie przeprowadzę w oparciu o najczęściej spotykane kryteria, które rozważamy, myśląc o wyborze domu. Mam nadzieję, że takie ustrukturyzowanie tematu, ułatwi mi podkreślenie zalet i wad. Poza tym mieszkałam w domu piętrowym przez 18 lat, by później zamienić je na mieszkanie jednopoziomowe. Więc poniższe informacje będą oparte na własnych doświadczeniach.
ROZMIAR DZIAŁKI
Przede wszystkim dom parterowy zajmuje więcej powierzchni na działce, niż dom piętrowy o tym samym metrażu (oczywiście istnieją również domy parterowe odpowiednie na mniejsze działki). Dlatego zanim kupimy działkę, warto już wcześniej mniej więcej wiedzieć ile miejsca potrzebujemy na dom parterowy a ile na piętrowy.
Spójrzcie na poniższe zestawienie. To porównanie dwóch projektów domów z portalu Extradom.
Oba domy mają przybliżoną powierzchnię użytkową. Dom parterowy ma 109,94 m², dom piętrowy 104,8 m². Każdy z nich ma po 3 sypialnie.
Na podanym przykładzie już na pierwszy rzut oka widać, że dom parterowy (po lewej stronie) wymaga działki o minimalnej szerokości 21,5 m, z kolei dom piętrowy (po prawej stronie) potrzebuje 17,4 m.
Warto już na początku mieć świadomość, że jeśli marzy nam się dom parterowy o określonym przez nas metrażu to powinniśmy w pierwszej kolejności mieć na uwadze rozmiar działki oraz warunki zabudowy zapisane dla niej.
ESTETYKA
Co tu dużo mówić, z nią się nie dyskutuje. Jeśli ktoś marzy o pięknych schodach, które mają budzić podziw to nic go nie przekona do innej wersji.
Jeśli marzysz o takim widoku to wiadomo, ze tylko dom piętrowy wchodzi w grę 🙂
Projekt domu Willa parkowa WAH1682
Projekt domu Willa parkowa WAH1682
Projekt domu Spokojny zakątek WAH1687
Projekt domu Spokojny zakątek WAH1687
Ale w zależności od projektu, dom piętrowy może mieć też minus w postaci skosów. Na piętrze często pokoje mają skosy, a jak wiemy może to być problem praktyczny i estetyczny. Urządzanie takich pomieszczeń to nie lada sztuka, by efekt końcowy był zadowalający.
WYGODA/FUNKCJONALNOŚĆ
Jeśli chodzi o funkcjonalność to z własnego doświadczenia widzę następujące plusy projektów domów piętrowych (mieszkałam w domu piętrowym przez 18 lat, by później zamienić je na mieszkanie jednopoziomowe):
– prywatna strefa na górze, gdzie można na chwilę odpocząć nawet, gdy na dole odbywa się przyjęcie
– piętro dla dzieci wraz z ich twórczym bałaganem, parter wówczas to oaza i miejsce spokoju
Żeby nie było tak kolorowo widzę także pewne nieudogodnienia domu piętrowego:
– latem piętro nagrzewa się od promieni słonecznych i czuć wyraźną różnicę temperatur; może to być uciążliwe podczas snu
– jeśli w domu są małe dzieci to trzeba pamiętać o tym, by zabezpieczyć schody; warto również pamiętać o zabezpieczeniu balkonów i tarasów
– sprzątanie schodów może być dla niektórych bardzo uciążliwe
– często zdarzało mi się biegać pomiędzy parterem a piętrem nawet, gdy zapomniałam drobnej, ale ważnej rzeczy
– dom piętrowy, a co za tym idzie obecność schodów może być uciążliwa dla osób starszych, kobiet w ciąży czy małych dzieci
Z kolei to, co przekonałoby mnie do wyboru projektu domu parterowego to fakt, że wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie. Nie trzeba wówczas biegać po schodach, a jeśli jesteś młodą mamą można mieć dziecko na oku.
SYTUACJA ŻYCIOWA
Możemy różnie podchodzić do tego punktu. Jeśli myślimy w krótkich kategoriach czasowych i dom będzie tylko przejściowym etapem, to nie powinniśmy przejmować się np. barierą schodów na starość, bo kto wie, może później zamienisz dom na mieszkanie.
Jeśli z kolei traktujemy budowany dom jak miejsce zamieszkania do końca życia, warto wówczas wziąć pod uwagę różne scenariusze, które mogą się przydarzyć w życiu.
Znam rodzinę, która w wyborze projektu domu piętrowego nie przewidziała sytuacji np. tymczasowego unieruchomienia z powodu złamanej nogi. Na parterze nie zaplanowano żadnej sypialni ani łazienki (jedynie WC). W takiej sytuacji codzienne funkcjonowanie i przemieszczanie się z nogą w gipsie okazało się niesamowitym utrudnieniem.
Podobnym przykładem może być sytuacja, w której jesteście rodziną wielopokoleniową. Tak było w moim przypadku, gdy w domu rodzinnym mieszkały ze sobą trzy pokolenia. Dom piętrowy może być wówczas sprzymierzeńcem, na piętrze znajdują się sypialnie, czyli część prywatna, a parter to miejsce wspólnych spotkań licznej rodziny. Ale ta sama sytuacja za jakiś czas może powodować ograniczenia wraz z upływającym czasem i utratą wigoru. Warto to przewidzieć i zastanowić się już na etapie wyboru projektu. Dom powinien nam służyć i być naszym sprzymierzeńcem.
KOSZT BUDOWY
Jeśli zastanawialiście się czy istnieją różnice w kosztach budowy pomiędzy domem piętrowym a parterowym to poniższe zestawienie odpowie Wam na to pytanie. Obliczenia wskazują, że budowa domu parterowego jest o około 10% droższa niż domu z poddaszem użytkowym o identycznej powierzchni użytkowej.
PODSUMOWANIE
Piętrowy czy parterowy – odpowiedź jest prosta: „To zależy”. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy. Trzeba wziąć pod uwagę kilka kluczowych elementów, takich jak: wielkość działki, warunki zabudowy, wygoda i funkcjonalność każdego rozwiązania, nasza sytuacja życiowa i poczucie estetyki. Dopiero zastanowienie się nad tymi elementami na spokojnie da nam pełen obraz sytuacji i pozwoli podjąć najlepszą dla nas decyzję. Dom wówczas stanie się tym miejscem, o jakim naprawdę marzymy.