Choinka to nieodłączny element Świąt Bożego Narodzenia. Może być skromna, bogato przystrojona, rozłożysta lub minimalnych rozmiarów. Ile rodzin, tyle pomysłów na jej udekorowanie. Ważne, aby odpowiednio wyeksponować urok drzewka. Prezentujemy kilka pomysłów na podkreślenie jego walorów!
Zalety sztucznej choinki
Sztuczne choinki są standardem w wielu polskich domach. Nowoczesne modele do złudzenia przypominają prawdziwe świerki czy jodły i nie mają już nic wspólnego z wątpliwej urody egzemplarzami z czasów PRL-u. Stąd ich ogromna popularność w obecnych czasach.
Największą zaletą tego typu ozdoby jest oczywiście jej wytrzymałość. Przy zakupie sztucznego drzewka odpada problem zamiatania igieł. Oprócz tego gałązki choinki są bardziej stabilne niż w przypadku jej naturalnego odpowiednika. Druciki można też dowolnie wyginać i modelować według własnego upodobania.
Kolejnym plusem dekoracji jest ogromna różnorodność pod względem wyglądu i rozmiaru. Oferta sztucznych choinek jest niezwykle bogata. Bez problemu można znaleźć modele o wyglądzie zbliżonym do naturalnej rośliny, w różnych kolorach, a także egzemplarze z krótkimi lub długimi igłami, z efektem ośnieżenia, a nawet z brokatem.
Choinka sztuczna to także doskonałe rozwiązanie do niewielkiego mieszkania. Do wyboru są wąskie drzewka, które charakteryzują się małą średnicą dolną, ale jednocześnie mają zachowane właściwe proporcje. Na uwagę zasługuje też fakt, że taką ozdobę łatwo przechowywać i po złożeniu nie zajmuje wiele miejsca. Spokojnie zmieści się w kartonie, gdzie może oczekiwać na nadejście kolejnych świąt.
Co prawda tego typu drzewko jest droższe niż żywa choinka, jednak może służyć przez wiele lat. W dłuższej perspektywie jest to więc bardziej opłacalna alternatywa.
Choinka sztuczna – do wyboru do koloru
Jakie dekoracje są teraz na topie? Hitem ostatnich lat jest sztuczna choinka na pniu. Jej trzon montuje się na naturalnym pniu, a nie tradycyjnym stojaku. Tym sposobem pod drzewkiem znajduje się sporo miejsca, które można wykorzystać np. do układania prezentów. To idealna opcja do mniejszych mieszkań.
Dużą popularnością cieszą się też drzewka w dekoracyjnych donicach. Jedną z modniejszych opcji jest choinka umieszczona w donicy owiniętej jutową tkaniną lub sznurkiem. Jest to niezwykle elegancka ozdoba, która wygląda naturalnie, a dodatkowo pełni funkcję stabilnego stojaka.
Entuzjaści klasycznych rozwiązań mają też do wyboru klasyczne choinki na stojaku. Podczas zakupów warto jednak upewnić się, czy w komplecie z drzewkiem umieszczono pasujący do niego stojak.
Ozdoba, która zachwyci gości i domowników
Żadna choinka nie wygląda idealnie tuż po wyjęciu z pudełka. Jest jednak kilka trików, które pozwolą na uzyskanie pięknego efektu rodem ze świątecznych katalogów. Oto najczęstsze problemy i sposoby na ich rozwiązanie.
1. Choinka wygląda zbyt sztucznie– prawdopodobną przyczyną jest nieprawidłowe rozłożenie gałęzi. Warto zwrócić uwagę, czy wszystkie wąsy zostały odgięte i czy wzajemnie się nie przesłaniają. Należy też układać gałązki naprzemiennie, ponieważ żadne naturalne drzewo nie jest w stu procentach symetryczne.
2. Drzewko jest pozbawione zwieńczenia– czubek to ważna część choinki, którą dekoruje się szpicem lub gwiazdą. Jeżeli pozostaje niewidoczny, zwykle oznacza to, że ukrył się między gałązkami. Jest na to prosta rada. Wystarczy zlokalizować zagubiony element i postawić go w pionie.
3. Prześwity– „łysa” choinka z pewnością nie będzie atrakcyjną ozdobą wnętrza. Jeżeli pomiędzy gałązkami widnieją zbyt duże odstępy, przyczyną może być złe odgięcie wąsów. Aby uzyskać zadowalający efekt, należy rozłożyć druciki pod kątem 90 stopni od pnia. Warto też przeanalizować, czy prześwity znajdują się tylko w jednym miejscu, czy na całym piętrze choinki.
Ubieranie choinki wcale nie takie proste?
Dekorowanie choinki wydaje się nieskomplikowaną czynnością, jednak odpowiednie przygotowanie może znacznie ułatwić późniejszą pracę. Od czego zacząć?
W pierwszej kolejności należy się zastanowić, w jakim stylu będzie drzewko i jakie ozdoby się na nim znajdą. Najczęściej są to łańcuchy, lampki, bombki i dekoracje przygotowane przez dzieci. Wszystkie potrzebne ozdoby warto zgromadzić w jednym miejscu, aby później nie tracić czasu na szukanie poszczególnych elementów.
Ważną sprawą jest również kolejność ubierania choinki. Warto zacząć od montażu lampek. Dlaczego? Ponieważ zawieszone wcześniej ozdoby mogą się po prostu zniszczyć lub potłuc podczas zakładania światełek. Dodatkowo bombki, zawieszki czy kokardy pozwolą ukryć nieestetyczne przewody. Lampki można układać pionowo lub poziomo, a montaż najlepiej zacząć od czubka choinki. Następnie wystarczy przejść do zawieszania większych bombek, łańcuchów i mniejszych ozdób.
Choinka gotowa, czyli święta w pełni
Idealna choinka to taka, która spełni oczekiwania domowników. Każdy ma inny gust, dlatego udekorowanie świątecznego drzewka powinno odbywać się zgodnie z indywidualnymi upodobaniami. Możliwości aranżacyjnych jest naprawdę dużo, a drzewka są dostępne w różnych rozmiarach, kolorach i stylach. Jak zachować zdrowy umiar i estetykę?
Wystarczy wziąć pod uwagę jedynie kilka prostych zasadach, aby cieszyć się widokiem tego pięknego symbolu Bożego Narodzenia. Trzeba przede wszystkim pamiętać o odpowiednim przygotowaniu choinki i poprawnej kolejności jej dekorowania. Wówczas wszystko powinno pójść jak z płatka!