Czy chciałabyś mieć więcej przestrzeni w swoim domu, ale nie chcesz przeprowadzać kosztownego i czasochłonnego remontu? Czy czujesz, że Twoje mieszkanie zamiast służyć Tobie i Twojej rodzinie stało się zbiorem różnych przypadkowych rzeczy?

 

A może towarzyszy Ci wrażenie, że masz za dużo rzeczy, które niepotrzebnie zabierają przestrzeń? A czy nie jest tak, że bardzo wiele z tych rzeczy stoi nieużywana, a Ty nie umiesz się ich pozbyć?

 

Ile razy spóźniłaś się na spotkanie tylko dlatego, że szukałaś jakiejś rzeczy po całym domu a znalazłaś ją w najmniej oczekiwanym miejscu?

 

Doświadczasz takiego uczucia, że po powrocie z pracy zamiast cieszyć się widokiem swoich 4 ścian, myślisz sobie, że znów czeka na Ciebie sterta porozrzucanych przedmiotów w całym mieszkaniu?

 

 

A teraz wyobraź sobie taką sytuację:

 

 

Nagle mieszkanie zmieniło się w piękną otwarta przestrzeń, do której chce się wracać po dniu pełnym zadań. Razem z rodziną kochamy spędzać czas w naszym mieszkaniu.
Mamy teraz mniej bałaganu, więcej przestrzeni dla siebie. Mniej rzeczy, ale więcej przestrzeni do wspólnego spędzania czasu.

 

 

Mieszkanie jest czyste, schludne i uporządkowane, a przy okazji pozbyłam się kilku worków przedmiotów, które tylko zajmowały miejsce a nie spełniały żadnej funkcji.

 

Jeśli chcesz osiągnąć właśnie taki stan to wystarczy tylko i aż przeprowadzić akcje odgracania.

 

 

Dlaczego? Ponieważ to:

 • najszybszy
 • niedrogi
 • najbardziej widoczny sposób
 •  

na stworzenie nowej przestrzeni.

 

 

 

Co mam na myśli?
W trakcie odgracania pozbywasz się rzeczy:

 • których w ogóle nie używasz,
 • które zajmują Ci tylko przestań w domu i niczemu nie służą
 • które występują jak duplikaty (masz np. 2 suszarki, kilka tych samych kosmetyków)
 • które są już na tyle zniszczone, że ich naprawa nie opłaca się
 • których nie lubisz
 • które nie mają żadnej wartości sentymentalnej dla Twojej rodziny

 

 

Odgracanie naprawdę nie jest ani trudne ani skomplikowane, wręcz odwrotnie jest bardzo proste:

 • daje szybkie i widoczne efekty
 • masz jasny cel: gdy wyrzucisz zbędne rzeczy oznacza to, że zadanie zostało wykonane
 • bo operujesz tylko rzeczami, a je łatwo wyrzucać, łatwo przypisać do pomieszczenia, łatwo odłożyć na miejsce, przenieść
 • to nie jest długi proces, jak choćby remont
 • efekt jest natychmiastowy
 • efekt jest motywujący a Ty czujesz się szczęśliwa i zadowolona

 

Żeby przeprowadzić akcje wystarczy Ci szczera chęć zmiany. Zmiany na lepsze nie tylko dla Ciebie, ale dla całej rodziny.

 

No dobra, ale pewne zapytasz, jak się za to zabrać? Co zrobić, żeby rzeczywiście się pozbyć i zmniejszyć ilość rzeczy w naszym domu?

 

 

Tak jak już wspomniałam, w tym temacie czuję się jak ryba w wodzie. Odgracanie przestrzeni, robienie miejsca na nowe, porządkowanie i segregowanie to dla mnie … Zatem jeśli Ty masz z tym problem, a ja wiem jak się z nim rozprawić to chyba mamy układ idealny.

 

Dziś przedstawię Ci 7 zasad skutecznego odgracania, dzięki którym pozbędziesz się nadmiaru rzeczy w swoim domu, zyskasz nową przestrzeń i porządek nie tylko fizyczny, ale również psychiczny.

 

7 zasad skutecznego odgracania mieszkania

 

Zacznij od eliminacji, a dopiero potem organizuj

 

Rozpocznij odgracanie od eliminacji. Weź każdą rzecz do ręki i zadaj sobie pytanie czy tego potrzebujesz, czy możesz bez tego funkcjonować? Czy jest Ci to potrzebne? Dopiero wtedy, kiedy pozbędziesz się niepotrzebnych rzeczy możesz zabrać się za organizowanie tych, które pozostały.

Nie kupuj najpierw tych wszystkich pojemników, koszyczków i innych organizerów. To działanie na odwrót. Najpierw posprzątaj, potem kupuj pojemniki. Trzeba zacząć od wyrzucania. Ta zasada nigdy się nie zmienia.

 Odgracaj według wybranego przez siebie schematu

Wybierz jedną metodę i trzymaj się jej w trakcie całej akcji. Możesz porządkować

1. według pomieszczenia (kuchnia, sypialnia, salon)
2. według kategorii (ubrania, żywność, książki, dokumenty, itp.)
3. według obszaru w określonym pomieszczeniu (dolne szafki kuchenne, blat kuchenny, itp.)
4. według podkategorii jakiejś kategorii (np. kategorie ubrań możesz podzielić na: góra, dół, buty, odzież wierzchnia, itp.)

 

Ustal kolejność pomieszczeń, które chcesz odgracić

Jakie pomieszczenie w Twoim domu jest dla Ciebie najważniejsze?

Uporządkowanie, którego pokoju przyniesie Ci najwięcej radości i dumy z wykonania zadania?

Ważne jest, aby wybrać właśnie to najważniejsze pomieszczenie, ponieważ kiedy je uporządkujesz i doświadczysz tej różnicy będziesz czuć się bardziej zmotywowana do kolejnych działań i jest duża szansa ze nie poddasz się na jednym pokoju.

 

Zaplanuj

Nie zakładaj, że będziesz sprzątać całe mieszkanie lub dom na raz przez 8 godzin non stop. Dlaczego? Bo to nieefektywne, a tylko zniechęcisz się i porzucisz szybko ten projekt. Nie będziesz mieć ani motywacji, ani energii do tego, by spędzić nad tym cały dzień. Nie rób wszystkiego od razu.
Zamiast tego rozbij swój cel na mniejsze zadania, poniżej podaję Ci przykład.

Cel: chcę odgracić i uporządkować kuchnię do końca tego tygodnia i cieszyć się funkcjonalną kuchnią, w której będę przyrządzać zdrowe posiłki z cała rodziną

Zadania
1. porządkuję lodówkę i zamrażalkę
2. przyprawy
3. szafkę z lekami
4. wszystkie urządzenia pomocnicze
5. porządkuję blat kuchenny

Zastanów się ile czasu jesteś w stanie dziennie poświecić na odgracanie i wpisz sobie do kalendarza małe zadanie do wykonania, które będzie codziennie przybliżać Cię do celu.

 

Zaangażuj innych domowników

Powiedz swoim najbliższym, że będziesz robić projekt „Wielke Odgracanie”. Przedstaw im wszystkie pozytywne zmiany, które on przyniesie. Możesz również wyjść z propozycją, że po zakończonym projekcie przewidujesz wspólną nagrodę.

 

Określ miejsce przechowywania

Jednym z głównych powodów, dla których wracamy do bałaganu, jest niewyznaczenie miejsca dla każdej rzeczy. Kiedy już wybierzesz dla swoich rzeczy miejsce, uda Ci się utrzymać dom w porządku. Zdecyduj, więc gdzie powinny być przechowywane rzeczy, a kiedy skończysz z nich korzystać,
odkładaj je dokładnie w to samo miejsce.   Kiedy stworzysz prosty plan przechowywania rzeczy, już nigdy nie będziesz musiała się zastanawiać, gdzie, co ma swoje miejsce. Dodatkowo odkładanie rzeczy na miejsce stanie się odruchowe.

Zrób zdjęcie przed i po

 

To niezwykle satysfakcjonujące, gdy widzisz, że włożyłaś tyle pracy, czasu a efektem jest nowa przestrzeń w mieszkaniu.
Takie zdjęcia motywują i dają Ci pewność, że warto było to zrobić.
A przy okazji pokazując je znajomym, zarażasz ich do takiego samego działania.

 

 

 

Na koniec mam dla Ciebie coś specjalnego. Jeśli masz problem z decydowaniem, które rzeczy pozostawić, a których się pozbyć to ta lista 10 pytań która pomoże Ci uporać się z odgracaniem szybciej niż myślisz.

 

 


Dołącz do grupy na Facebooku !

 

Zapraszam Cię do grupy na FB. Publikuję tam treści niedostępne nigdzie indziej. Odpowiadam na pytania pomagając grupowiczom rozwiązać ich problemy. Dołącz teraz

 

 

 Close