W tym artykule dowiesz się jak urządzić pokój dziecięcy dla dziewczynki, na co zwrócić uwagę, jak zaplanować układ funkcjonalny, kolorystykę oraz jak dobrać dekoracje.

Jestem z tematem na bieżąco, bo moja córka właśnie skończyła 16 miesięcy, a my dopiero niedawno ukończyliśmy jej pokój. Może brzmieć to dziwnie, ale wcześniej nie było takiej potrzeby. Swój pokój dostała gdy miała 11 miesięcy i uważam że to było świetne rozwiązanie. Z lektury dowiesz się dlaczego.

Pokój dla dziewczynki – przed

Ten pokój to był nasz gabinet. Stało tu jedno duże biurko, dwie szafy, kilka obrazów. To był jeden z najbrzydszych pokoi w naszym mieszkaniu, urządzany bez większej staranności, najtańszymi rozwiązaniami. Pewnie dlatego, że wiedzieliśmy, iż kiedyś stanie się pokojem dziecka, więc nie chcieliśmy inwestować w niego czasu ani pieniędzy.

Dlaczego urządziłam pokój dla córki tak późno?

Swój pokój dostała, gdy miała 11 miesięcy i uważam że to było świetne rozwiązanie. Nasza decyzja była podyktowana tym, że po części nie chcieliśmy rezygnować z wygodnego gabinetu, a po drugie do momentu, gdy dziecko nie zaczyna się przemieszczać(raczkować) i stabilnie siedzieć tak naprawdę potrzeba tylko jednej przestrzeni w postaci maty pianowej, którą można ustawić wszędzie – u nas był to salon bo tam miałam ją cały czas na oku.

Gdy dziecko zaczyn się już przemieszczać, zmieni się jego potrzeba na większą strefę zabawy – i mam namyśli tutaj miejsce do zabawy, ale również miejsce do przechowywania zabawek i ich eksponowania.

Projekt pokoju dla dziewczynki– układ funkcjonalny

Rozpoczęłam od planowania układu funkcjonalnego, czyli rozmieszczenia co i gdzie ma się znajdować w pokoju. Ja używam do tego programu PconPlanner  ale równie dobrze wystarczy Ci kartka papieru, długopis i linijka.

Rozplanowałam sobie najważniejsze strefy.

Spanie – na razie małe łóżko 120×60, które wkrótce zostanie wymienione na większe. Projektując jej pokój sprawdziłam wymiary większego łóżka, tak aby bez problemu zmieściło się w miejsce małego łózka (120×60). Przy strefie spania jest też strefa wyciszenia –  baldachim, który służy za miejsce do spokojnego czytania książek.

Przechowywanie – szafa na ubrania, zapas zabawek i innych akcesoriów; musiałam również tutaj przewidzieć szafę na różne dokumenty biurowe i inne elementy, niezwiązane z córką – stąd taki duży jej rozmiar (200 x 236 cm).

Strefa zabawy  – dużo miejsca na matę piankową, regał do przechowywania zabawek na bieżąco, stolik i krzesełko

Układ funkcjonalny oraz poszczególne elementy dobrałam tak, aby łatwo można było zrobić przemeblowanie – łóżko może również znaleźć się po prawej stronie od wejścia a regał z zabawkami czy stolik po lewej (zobaczysz to na zdjęciach w dalszej części).

Układ funkcjonalny wygląda następująco:

pokój dla dziewczynki

Z istotnych zmian – postanowiłam zlikwidować karnisz i dorobić listwę sztukateryjną, po to by zamontować szynę sufitową na zasłony oraz firanę. Bardzo lubię efekt, gdy dekoracje okienne są zamontowane przy suficie – optycznie podwyższa to pokój i sprawia wrażenie, że pomieszczenie jest bardziej eleganckie i wykończone (jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat tego  jak zaplanować zasłony w swoim domu – konieczniej obejrzyj wyróżnioną relację „Zasłony”na Instagramie).

Druga istotna zmiana to dołożenie kinkietów na jednej ze ścian. Oprócz funkcji estetycznej będą dawały przyjemne ciepłe, wyciszające oświetlenie po zmroku.

Projekt pokoju dla dziecka – kolorystyka i motyw przewodni.

Zastanawiając się na kolorystyką nie chciałam, by w pokoju królował tylko i wyłącznie róż. Po drugie chciałam stworzyć balans za pomocą ciepłych i chłodnych barw. Idealne wydawało mi się połączenie różu, niebieskiego i beżu.

Bardzo chciałam wyeksponować jedną ścianę – tak aby po wejściu do pokoju przykuwała uwagę i stanowiła tzw. „focal point”. Postanowiłam wybrać do niej tapetę łączącą elementy różu, niebieskiego oraz ciepłego brązu. Ostateczny wybór padł na tapetę z Photowall „Birds Hangout”. Bardzo spodobała mi się możliwość personalizowania wymiarów tej tapety – wzór będzie idealnie dopasowany do rozmiarów waszej ściany.

Tak naprawdę kolorystyka na tapecie podyktowała kolorystykę dla całego pokoju, która prezentuje się tak.

Bardzo lubię tworzyć paletę barw dla całego pomieszczenia ponieważ trzyma mnie ona w ryzach przy wyborze poszczególnych elementów wyposażenia. Wam również polecam takie podejście – zaoszczędźcie w ten sposób wiele czasu na zastanawianie się, jaki kolor mają mieć meble lub dodatki, aby tworzyły spójną całość. (Jeśli chciałabyś nauczyć się tworzyć paletę barw krok po kroku i szczegółowo to cały proces opisałam w swoim ebooku Sekrety dekorowani wnętrz).

Paleta barw to jedno, ale proporcje tych kolorów są jeszcze ważniejsze. Pokój jest niewielkich rozmiarów, więc stawiam na jasne, stonowane kolory. Po drugie sama dobrze czuję się w jasnej, delikatnej kolorystyce, po trzecie – zabawki potrafią być tak kolorowe, że dodanie intensywnych kolorów w elementach wyposażenia to było by już za dużo atrakcji.

Zatem proporcje kolorów są  następujące.

projekt pokoju dla dziewczynki kolory

Motyw przewodni jak nie trudno się domyśleć to kwiaty

Jak urządzić pokój dziecięcy dla dziewczynki – elementy wyposażenia.

Po zrobieniu  układu funkcjonalnego oraz kolorystyki zabieram się za wybór konkretnych elementów wyposażenia. Aby sprawdzić jak wszystkie elementy będą wyglądać ze sobą razem i czy będą do siebie pasować robię proste zastawnie w programie graficznym. Takie zestawienie to świetna alternatywa dla wizualizacji 3D (których przygotowanie jest czasochłonne i nie robię ich dla własnych projektów).

projekt pokoju dla dziewczynki

Jak urządzić pokój dziecięcy dla dziewczynki – dekoracje

Jeśli chodzi o dekoracje to ściana z kinkietami aż prosiła się udekorowanie jej za pomocą plakatów. Wybór padł na plakaty z Bimago , które idealnie wpasowały się kolorystykę oraz motyw dla całego pokoju.

Ramki mają rozmiar 30×40 cm – a plakaty mają wymiar 30×45 cm i zostały delikatnie przycięte, aby wpasowały się w rozmiar ramek.

plakaty do pokoju dziecka

Plakaty urzekły mnie swoją subtelnością zarówno kolorów jaki i ilustracji. Dokładne nazwy które wybrałam do pokoju córki to (zgodnie z ruchem wskazówek zegara):

  1. Wspólne Pragnienie
  2. Doskonała lekkość
  3. Rozwinięty ślad
  4. Kwiaty Zofii

W ofercie Bimago znajdziecie mnóstwo plakatów z kwiatami. Dodatkowo możecie skorzystać z promocji – 20% na wszystko na hasło jakurzadzicwnetrze20.

Planując zawieszenie grafik pamiętajcie o dobraniu odpowiedniego rozmiaru ramek i plakatów do powierzchni ściany oraz o odpowiednim ich układzie. Najgorsze co można zrobić to zawieszenia małych grafik, które nie pasują pod względem skali i proporcji do pomieszczenia. W tym artykule znajdziecie kilka najważniejszych wskazówek, na co zwrócić uwagę przy planowaniu galerii zdjęć.  

Projekt pokoju dla dziewczynki – efekt

A tak prezentuje się finalne efekt. Świetnie się tutaj czujemy, spędzając czas na wspólnych zabawach!

Elementy użyte w projekcie:

Tapeta – PhotoWall, Birds Hangout

Szafa – 200×236 Ikea PAX, fronty Tyssedal

Łóżeczko – 120×60 – Smyk

Zasłony – Eurofirany

Regał na przechowywanie – KALLAX Regał, biały 77×147 cm

Kinkiety – Allegro (marka Toolight)

Sztukateria przysufitowa – lokalny sklep

Sztukateria ścienna – MardomDecor, listwa MD002

Stolik i krzesła – Mozalka

Plakaty – Bimago

  1. Wspólne Pragnienie
  2. Doskonała lekkość
  3. Rozwinięty ślad
  4. Kwiaty Zofii

Dodatkowo możecie skorzystać z promocji w sklepie Bimago – 20% na wszystko na hasło jakurzadzicwnetrze20.

Ramki: Ikea, EDSBRUK, 30×40 cm

Kosze – H&M

Dywan: Komfort (niestety nie pamiętam nazwy, dywan sprzed kilku lat)

Close